پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر تمامی جنبه‌های زندگی را تحت تأثیر قرار داده و همه چیز را با تغییر و تحولات جدی مواجه کرده است. این تغییرات اغلب در جهت منفعت افراد صورت می‌گیرند. تحولاتی که سهولت در انجام کارها را اولویت قرار داده و می‌توانند سرعت، دقت و امنیت را در هر زمنیه‌ای بالا ببرند. یکی از مواردی که دستخوش تغییرات ناشی از پیشرفت تکنولوژی شده است، بازارهای مالی هستند. این بازارها در سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگر دچار تغییراتی شده‌اند که اساسی‌ترین ویژگی‌ آن‌ها حرکت به سمت مجازی شدن است؛ به طوری که تصور می‌شود تا چند سال آینده، اغلب معاملات مالی توسط ارزهای مجازی صورت گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با ارز دیجیتال تن کوین آشنا کرده و مزایا و معایب این کریپتو را بررسی کنیم. برای آشنایی با تن کوین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

پیش از آن که به تفسیر و تشریح ارز دیجیتال تن کوین بپردازیم، بد نیست مرور مختصری بر مفهوم ارز دیجیتال داشته باشیم تا در صورت ناآشنا بودن با این مفهوم، اطلاعات مختصری در این باره به دست آورید. در صورتی که مفهوم ارزهای دیجیتال را می‌شناسید، می‌توانید از این بخش گذر کنید.

ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی‌ها که ممکن است با واژه رمزارز نیز شناخته شوند؛ ارزهایی هستند که جایگزین فیات شده‌اند و دری جدید به سوی دنیایی متفاوت در سرمایه‌گذاری گشوده‌اند. ارزهای دیجیتال در سال‌ها اخیر با رشد بسیار سریع خود، توانسته‌اند بسیاری از افراد را از انجام معاملات ارزهای فیات، به سمت معامله رمزارزها بکشانند. سال‌ها پیش را تصور کنید که بیت کوین تازه پا به دنیای دیفای و رمزارزها گذاشته بود. اغلب افراد اطلاعی از وجود چنین ارزهایی نداشتند؛ چرا که باور اغلب افراد بر این بود که پول و سرمایه، چیزی است که قابل مشاهده و قابل لمس باشد. رمزارزها که از چندین کد پیشرفته تشکیل شده‌اند، مهر باطل بر آن عقیده سنتی زدند. در واقع ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین شکل می‌گیرند و به همین دلیل آن‌ها را مجموعه‌ای از کدها و بلاک‌ها می‌دانیم که توسط هَش به یکدیگر متصل‌اند.

رمزارزها ویژگی‌های خاص و منحصربفردی دارند که آن‌ها را از ارزهای فیات متمایز می‌کنند. این ویژگی‌ها سبب می‌شوند که مشکلات ارزهای فیات در رمزارزها حل شوند. برای مثال مشکل امنیت در ارزهای فیات به چشم می‌خورد؛ اما در رمزارزها تلاش شده تا سطح امنیت، ارتقاء یابد. چند مورد از ویژگی‌ها و مزایای رمزارزها به شرح زیر هستند:

 • یکی از ویژگی‌های رمزارزها، از بین رفتن مرزهاست. در معامله ارزهای فیات برای انتقال پول بین دو کشور باید زمان زیادی را صرف کنید و با دردسر زیاد، پول را تحت شرایط خاص انتقال دهید. در دنیای ارزهای دیجیتال، می‌توانید بدون نیاز به اقدامی خاص، سرمایه را از کشوری به کشور دیگر انتقال دهید. در واقع مرزهای جغرافیایی در مبادله ارزهای دیجیتال، اهمیتی ندارند.
 • فعالیت شبانه روزی و 24 ساعته پلتفرم‌های انتقال ارز دیجیتال باعث می‌شود تا در هر زمان و هر مکان بتوانید معاملات خود را مدیریت کنید. برای انتقال ارز فیات، تنها زمان‌های مشخصی از روز را فرصت دارید تا کارهای خود را ساماندهی کنید؛ اما برای انتقال ارزهای دیجیتال، می‌توانید تنها با یک اپلیکیشن، این کار را در هر ساعت از روز انجام دهید.
 • یکی از نکات مثبتی که باید به آن توجه داشته باشید، عدم وجود محدودیت در مبلغ منتقل شده است. در واقع هیچ سقفی برای تراکنش‌های رمزارزها مشخص نشده است.
 • ارزهای دیجیتال غیرمتمرکزاند. به عبارتی توسط هیچ نهاد و یا سازمان خاصی کنترل و نظارت نمی‌شوند. این به آن معنا نیست که هیچ مدیریتی بر پلتفرم‌ها وجود ندارد؛ بلکه به این معناست که شما برای انجام تراکنش‌های خود نیازی به تأیید شخص یا نهاد مشخصی ندارید. همه جیز میان شما و طرف دیگر معامله شکل می‌گیرد و هیچ واسطه‌ای میان شما وجود ندارد. این مسئله می‌تواند سطح امنیت را به میزان قابل توجهی بالا ببرد.
 • یکی دیگر از ویژگی‌هایی که امنیت ارزهای دیجیتال را بالا می‌برد، حفظ اطلاعات فردی است. زمانی که با کسی مبادله می‌کنید، تمام اطلاعات شخصی و اطلاعات حساب شما حفظ می‌شود؛ در نتیجه دسترسی به آن‌ها وجود نداشته و سطح امنیت بالا می‌رود.
 • ارزهای دیجیتال، بستری برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کنند. به عبارتی می‌توانید با خرید و فروش و معامله رمزارزها، سرمایه خود را افزایش دهید. البته که همواره امکان ضرر و زیان در این سیستم بالاست؛ اما با داشتن دانش کافی می‌توانید سود خوبی از این راه به دست آورید.

تمام این ویژگی‌ها سبب شده‌اند که ارزهای دیجیتال در برابر ارزهای فیات، برتری نسبی داشته باشند و جایگاه ویژه خود را در بازارهای مالی پیدا کنند. حال که با ویژگی‌های مثبت ارزهای دیجیتال آشنا شدید، به بررسی ارز دیجیتال تن کوین خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال تن کوین

چندین سال پیش، تقریباً در ماه‌های آغازین سال 2018، سازندگان تلگرام تصمیم گرفتند پا به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشته و کریپتوکارنسی اختصاصی خود را به جهان معرفی کنند. شبکه این پلتفرم telegram open network نام داشت که آن را به اختصار TON می‌نامیدند. «گرام» به عنوان ارز دیجیتال این پلتفرم، بنا بود آینده بسیار درخشانی داشته باشد؛ چرا که سرعت پردازش بسیار بالایی داشت و از الگوریتم‌های اختصاصی پیروی می‌کند. اما هیچ چیز مطابق انتظار پیش نرفت و با شکایت سازمان بورس و اوراق بها دار آمریکا، این پروژه با شکست مواجه شد. عده‌ای معتقد بودند گرام می‌تواند باعث تضعیف دلار شود و به همین دلیل، اقدام به متوقف نمودن آن کردند.

بعد از مدتی یک توکن جدید به نام «تن کوین» به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شد که قابلیت‌های بیشمار آن، قابل ملاحظه بود. اگر چه ممکن است بسیاری از افراد از یکسان بودن ویژگی‌های تن کوین و گرام مطلع نباشند، اما حقیقت این است که تن کوین، ادامه پروژه شکست‌خورده گرام است و اتفاقاً در تثبیت خود به عنوان ارزی مطمئن و کاربردی نیز خوب عمل کرده است.

همان طور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین مشکلات رمزارزها در مسئله مقیاس‌پذیری است. در واقع هر پلتفرم تعداد مشخصی تراکنش بر ثانیه را مدیریت می‌کند و طبیعتاً این میزان می‌تواند با افزایش تعداد متقاضیان، شما را با سرعت کندتری نیز مواجه کند. تن کوین از همان ابتدای کار قصد داشت مشکل مقیاس‌پذیری را کمی بهبود ببخشد. به همین دلیل تمامی موارد را مورد بررسی قرار داده و با سطح آمادگی بی‌نظیر شروع به فعالیت کرد. همین مسئله باعث شده تا اغلب افراد تن کوین را رقیبی برای اتریوم بدانند.

جالب است بدانید که سازندگان این ارز دیجیتال قصد دارند کار خود را گسترش داده و به جایی برسانند که به بستری برای انجام کارهایی از قبیل اشتراک‌گذاری فایل‌ها، ارسال پیام، انجام تراکنش‌ها، استفاده از مرورگرها، بازی و … تبدیل شود. تبدیل تن کوین به چنین بستری می‌تواند آن را به قدرتمندترین ارز دیجیتال موجود تبدیل کند؛ کما این که در حال حاضر نیز یکی از ارزهای دیجیتال موفق به حساب می‌آید.

نقاط قوت ارز toncoin کدام‌اند؟

نقاط قوت ارز toncoin کدام‌اند؟

ارز دیجیتال تن کوین نقاط قوت متعددی دارد که آن را به یک کریپتوی ارزشمند تبدیل کرده است. شناخت نقاط قوت تن کوین به شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین  ارز دیجیتال کمک شایانی می‌کند؛ چرا که همیشه بهترین راه برای انتخاب، مقایسه  است. در ادامه برتری‌های ارز دیجیتال تن کوین در مقتیسه با سایر ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

 • غیرمتمرکز بودن

یکی از ویژگی‌های تمام ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آن‌هاست. در واقع همه آن‌ها در بازار دیفای می‌گنجند که نام آن نیز نمایان‌گر ویژگی‌هایش است. در واقع ارزهای دیجیتال هیچ تعلقی به کشور، دولت، نهاد و یا سازمان خاصی ندارند. با وجود این که بنیان‌گذاران تن کوین را سازندگان تلگرام می‌دانیم، اما به آن معنا نیست که تمام تراکنش‌های شما توسط عده‌ای خاص تأیید شود. در تن کوین نظر دارندگان ارز دیجیتال، بر برخی موارد مؤثر است. به عبارت دیگر، با خرید ارز دیجیتال تن کوین می‌توانید حق رأی در این شبکه را به دست آورید. این حق رأی باعث می‌شود شما بتوانید بر روی طرح‌های جدید ارائه‌شده در پلتفرم، رأی دهید. علاوه بر این امکان ارائه طرح‌های جدید توسط شخص شما نیز وجود دارد که در نهایت مورد رأی‌گیری توسط دیگران قرار می‌گیرد. تمامی این موارد امنیت را بالا برده و امکان تقلب را نیز کاهش می‌دهد.

 • سطح بسیار بالای سرعت

اصلی‌ترین ویژگی ارز دیجیتال تن کوین، سرعت بالای آن است. همان طور که پیش‌تر گفتیم، مقیاس‌پذیری یکی از موارد مهم در موفقیت و یا عدم موفقیت یک ارز دیجیتال محسوب می‌شود. حال یکی از پایه‌های مقیاس‌پذیری، سرعت است. به هر میزان که سرعت یک پلتفرم بالاتر باشد، مقیاس‌پذیری آن نیز می‌تواند بیشتر شود. لاک چین تن کوین سرعت بسیار بالایی را برای این ارز به ارمغان آورده و می‌تواند در هر ثانیه یک میلیون تراکنش را تأیید کند. این تعداد را با 7 تراکنش در ثانیه بیت کوین و 20 تراکنش در ثانیه اتریوم مقایسه کنید. می‌بینید که سرعت تن کوین بسیار بالاتر از حد تصور است و می‌تواند انتخاب مناسبی برای بسیاری از افراد و مشاغل باشد.

 • امکانات متعدد

با وجود این که توسعه‌دهندگان تن کوین، وعده افزودن امکانات متنوع به پلتفرم این ارز را داده‌اند؛ اما تا به همین‌جا نیز می‌توان امکانات قابل قبولی را برای آن در نظر گرفت. برای مثال داشتن مرورگر اختصاصی یکی از این ویژگی‌هاست. در هر صورت امکانات فعلی این پلتفرم در مقایسه با امکاناتی که در آینده به آن اضافه می‌شود، چندان قابل توجه نیست.

 • امنیت مطلوب

به طور کلی شبکه دیفای به سبب غیرمتمرکز بودن، از امنیت قابل قبولی بهره‌مند است؛ اما برخی از پلتفرم‌های ارز دیجیتال با به کار گیری متد‌های خاص و پیشرفته بر این امنیت می‌افزایند. تن کوین یکی از رمزارزهایی است که توانسته سطح امنیت مطلوبی را توسط تکونولوژی اثبات سهام فراهم کند. همچنین این پلتفرم در برابر نفوذ هکرها و موارد این چنینی نیز مقاوم است. اگر به دنبال یک ارز دیجیتال امن و قابل اطمینان هستید، تن کوین می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 • سازگار بودن

برخی از ارزهای دیجیتال تنها در کیف پول‌های اختصاصی ذخیره شده و تنها تحت شرایط خاص می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این ارزهای دیجیتال در واقع سازگاری پایینی دارند و در شرایط گوناگون نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. تن کوین به این شکل نیست و می‌توانید آن را در بسیاری از کیف پول‌ها دخیره کنید. از طرفی راه‌اندازی ماشین مجازی تن کوین به شما کمک می‌کند تا اطلاعات، برنامه‌ها و پروژه‌های مرتبط را روی آن مشاهده کنید. به طور کلی تن کوین یک ارز دیجیتال با سازگاری بالا است که باید به این ویژگی نیز نگاه ویژه‌ای داشته باشید.

 • کارمزد پایین

برای بسیاری از افراد صرفه اقتصادی کریپتوکارنسی‌ها از جهت میزان کارمزد آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. برخی از ارزهای دیجیتال، به سبب قدرت و سرعت پایین در انجام تراکنش‌ها، چندان اقتصادی نیستند و کارمزدهای بالایی دارند؛ اما تن کوین با انجام یک میلیون تراکنش بر ثانیه، کم هزینه بودن انجام تراکنش‌ها را اثبات می‌کند. این هزینه پایین کارمزد تراکنش‌ها را به کمتر از یک سنت کاهش داده که نشان از قدرت اقتصادی تن کوین است. اگر به دنبال ارزی با کارمزد بسیار پایین هستید، تن کوین را در نظر داشته باشید.

 • دسترسی مناسب

بدیهی است که یکی از ویژگی‌های یک ارز دیجیتال مناسب، در دسترس بودن آن است. در واقع هرقدر یک ارز دیجیتال راحت‌تر در دسترس سرمایه‌گذاران قرار بگیرد، تمایل افراد به انجام معاملات با آن ارز افزایش می‌یابد. طبیعتاً شما به عنوان یک سرمایه‌گذار سراغ ارزی نمی‌روید که برای پیدا کردن آن باید مدت‌ها وقت صرف کنید. خوشبختانه تن کوین یک ارز در دسترس است که به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید.

 

نقاط ضعف ارز دیجیتال تن کوین

در مقابل نقاط قوت متعدد این ارز دیجیتال، هنوز نقطه ضعف قابل توجهی برای آن گزارش نشده است. شاید بتوان اصلی‌ترین نکته منفی درباره این ارز دیجیتال را تاریخچه پر فراز و نشیب و بحث برانگیز آن دانست. طبیعتاً پروژه‌ای که یک بار با شکست مواجه شده باشد، به سختی مورد اعتماد سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. همواره احتمال شکست مجدد را برای این ارز دیجیتال متصور می‌شوند و همین مسئله می‌تواند باعث کم شدن متقاضیان شود. در کل توازن مزایا و معایب تن کوین به طور قابل ملاحظه‌ای به نفع مزایای آن است.

آیا ارز تن کوین آینده روشنی دارد؟

آیا ارز تن کوین آینده روشنی دارد؟

از آن‌جایی که پروژه تن کوین، ادامه یک پروژه نیمه کاره است که یک بار متوقف شده، بحث بر سر آینده این ارز دیجیتال زیاد است. این توکن تا به امروز توانسته قابلیت‌های کاربردی بسیار زیادی را به نمایش بگذارد و حقیقتاً یکی از ارزهای دیجیتال سودمند به حساب می‌آید. از طرفی صرافی‌های معتبری چون «بیت پین»، تن کوین را در لیست ارزهای دیجیتال خود قرار داده‌اند؛ بنابراین می‌توان تن کوین را ارزی آینده‌دار دانست. در حال حاضر ارز دیجیتال تن کوین تنها برای نقل و انتقالات مالی کاربرد دارد؛ اما سازندگان آن صحبت‌های مبنی بر گسترش پلتفرم برای ارسال پیام، اشتراک‌گذاری فایل، بازی، استفاده از مرورگرها و چیزهایی از این قبیل داشته‌اند که در صورت به وقوع پیوستن این اتفاق، می‌توان آینده روشن‌تری را برای تن کوین متصور شد.

در واقع هرقدر بستر یک توکن کاربردی‌تر باشد و به نیازهای گوناگون پاسخ دهد، میزان تقاضا برای آن افزایش یافته و به همین نسبت، بر ارزش و اعتبار آن افزوده می‌شود.پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل برای خرید ارز دیجیتال تن کوین، بخش کوچکی از سرمایه مازاد خود را به آن اختصاص دهید تا جایگاه تن کوین تثبیت شود. این یک واقعیت است که تجربه شکست پروژه گرام، اعتماد به تن کوین را سخت می‌کند و پروژه‌ای که یک بار منحل شده باشد، همیشه در ذهن افراد، در معرض شکست مجدد است.

کریپتوکارنسی تن کوین را از کجا بخریم؟

برای خرید انواع ارزهای دیجیتال باید به صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر مراجعه کنید. البته مراجعه به این صرافی‌ها به صورت غیرحضوری است و نیازی به مراجعه حضوری نمی‌باشد. برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال موفق، لازم است به چند ویژگی مهم توجه کنید. از جمله:

 • کارمزد دریافتی صرافی‌های ارز دیجیتال حائز اهمیت‌اند. در واقع صرافی‌هایی که کارمزد کمی دریافت می‌کنند، متقاضیان و مشتریان بیشتری دارند. شما نیز برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال مناسب، باید میزان کارمزد را در کنار سایر ویژگی‌ها مد نظر داشته باشید.
 • امنیت، ویژگی دیگری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. ارزهای دیجیتال با پیشرفت روزافزون خود، به هدف هکرها تبدیل شده‌اند و امکان بروز مشکلات امنیتی وجود دارد. برای همین باید صرافی‌هایی را انتخاب کنید که سطح امنیتی بالایی دارند.
 • حجم معاملات صرافی باید یکی از موارد مورد نظر شما برای انتخاب باشد. صرافی‌هایی که حجم معاملات بالایی دارند، طبیعتاً بهتر و قابل اعتمادترند. صرافی‌هایی که حجم معاملات پایین داشته باشند، نقد کردن یا تبدیل کردن ارز در آن‌ها مشکل است. در این صرافی‌ها ممکن است مجبور شوید ارز را با قیمت بالا خریداری کرده و با قیمت پایین به فروش برسانید.

این ویژگی‌ها اصلی‌ترین مواردی هستند که باید در انتخاب صرافی برای خرید ارزهایی مثل تن کوین مورد توجه قرار دهید.پیشنهاد ما صرافی کوینکس است که از امنیت بالا برخوردار است.

کلام آخر

حال که با ویژگی‌های ارز دیجیتال تن کوین آشنا شدید، می‌توانید با در نظر داشتن نیازهای خود و هم‌چنین مزایا و معایب این رمزارز، تصمیم به خرید تن کوین بگیرید. توجه داشته باشید که انجام معاملات ارزهای دیجیتال، نیازمند دانش و اطلاعات کافی است. تمام مواردی که در سایت‎‌ها مشاهده می‌کنید، صرفاً جهت آگاه‌سازی و آشنایی شما با ارزهای دیجیتال در اختیارتان گذاشته می‌شوند و مطالعه این موارد دلیلی بر آگاهی کامل شما و آمادگی برای انجام معاملات نیستند. سعی کنید پیش از انجام هرگونه معامله، اطلاعات خود را با مشورت با کارشناس این زمینه تکمیل کنید. امیدواریم از مطالعه این مطلب، اطلاعات قابل توجهی به دست آورده باشید.

بیشتر بخوانید:


ارز ایپ کوین ApeCoin چیست؟ آینده توکن APE چیست؟

معرفی ارز دیجیتال نئو و بررسی مزایا و آینده ارز NEO

5/5 - (7 امتیاز)