اگرچه ارز دش (Dash) به عنوان یک بیت کوین (یا به طور خاص‌تر، فورک هارد فورک بیت کوین) فعالیت خود را شروع شد؛ اما دش یک ارز دیجیتال است که ریشه در نوآوری دارد. دش با پیشرفت‌های منحصربه‌فرد در الگوریتم‌های هش و معرفی مسترنودها، خود را از جمعیت آلت‌کوین‌ها متمایز کرد.

ارز Dash  همچنین یک سازمان مستقل غیرمتمرکز یا DAO است؛ به این معنی که کاربران و سرمایه‌گذران روی این ارز، مسئول تعیین تغییرات آتی در نحوه عملکرد شبکه هستند.

اگر به نحوه عملکرد کریپتو یا رمزارز Dash علاقه‌مندید؛ اما اطلاعات دقیقی از این ارز ندارید جای نگرانی نیست. این مقاله به‌گونه‌ای نوشته شده است که با مطالعه آن می‌توانید جواب تمامی سوالات خود را در آن پیدا نمایید؛ پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید ما را تا انتهای این مقاله، همراهی کنید.

تاریخچه ارز دیجیتال دش (Dash)

ایوان دافیلد موسس دش است و مانند بسیاری دیگر از بنیانگذاران ارزهای دیجیتال با مطالعه و استفاده از بیت‌کوین شروع به کار کرد. دافیلد در سال 2010 با بیت‌کوین آشنا شد و تحت تأثیر این فناوری قرار گرفت؛ اما پس از استفاده از آن، با چندین چالش اساسی رو‌به‌رو شد که به نظر او رفع آن چالش‌ها حیاتی بود.

پس از تحقیق و ماه‌ها کار سخت، ایوان فیلد، ارز دش در سال 2014 راه اندازی و از کد بیت کوین استفاده کرد. با این حال، این ارز دیجیتال که به تازگی در بازارکریپتوها یا رمزارزها وارد شده دارای ویژگی‌های متفاوتی از ارز بیت کوین است.

در طول دو روز اول پس از راه‌اندازی، نزدیک به 1.9 میلیون سکه استخراج شد که این استخراج، تقریباً 10 درصد از کل عرضه دش بود؛ اما انگار، یک چیزی این وسط اشتباه بود.

اشکال پیدا شد؛ اما هنوز این سوال وجود داشت که با تمام سکه‌های استخراج شده در این مدت چه باید کرد؟ در پایان، ارز Dash به گیرندگان اجازه داد تا سکه‌ها را نگه دارند؛ عیب برطرف شد تا دوباره مشکلی در این زمینه رخ ندهد. امروزه حدود 7.4 میلیون دش (Dash) در گردش است و پیش‌بینی می‌شود که تعداد کل سکه‌های در گردش تا سال 2300 به 18 میلیون برسد.

اخیراً این سکه نیز تغییر نام داد و از Darkcoin به Dash تبدیل شد. این شرکت نگران بود که مردم نام “دارک کوین” را به فعالیت‌های غیرقانونی ربط بدهند که اصلا هدف از پروژه تغییر نام چنین چیزی نبود.

دافیلد توضیح داد که:

مشخص شد که نام تجاری دارک کوین در مسیر رشد و پیشرفت قرار گرفته است؛ بنابراین برای انجام ماموریت بزرگ‌تر، تصمیم گرفتیم که برندسازی مجدد انجام دهیم.

ماینینگ دش چگونه کار می‌کند؟

دش در سیستم ارزی از طریق فعالیت ماینینگ منتشر می‌شود. ماینینگ دش (Dash) شبیه به سایر ارزهای رمزنگاری شده مانند لایت کوین یا بیت کوین عمل می‌کند که اساس آن یک بلاک چین است.

تراکنش‌های انجام شده در طی این فرایند باید مورد تایید قرار بگیرند تا اطمینان حاصل شود که هیچ سکه‌ای دوبار خرج نمی‌شود. اینجاست که ماینینگ وارد عمل شده و تأیید تراکنش از طریق یک مکانیسم اجماع انجام می‌گرددکه این موضوع به ‌نوعی “مفهوم اثبات کار” را نشان می‌دهد.

ماینرها از سخت‌افزارها و کامپیوترهای تخصصی ماینینگDash  برای حل مسائل ریاضی دشوار در جهت تایید هر تراکنش استفاده می‌کنند. یافتن راه حل صحیح به ماینر این اجازه را می‌دهد که یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه کند.

در نتیجه اگر به عنوان ماینر، راه حل صحیح را پیدا کردید و مورد تایید شبکه هم قرار گرفت، می‌توانید به کمک ارز دش پاداش بگیرید.

این جایزه که به ماینرها مربوط می‌شود متغیر است و سالانه با نرخ 7.1 درصد کاهش می‌یابد. میانگین زمان استخراج بلاک در بلاک چین دش 2.5 دقیقه محاسبه شده که حدود 4 برابر سریع‌تر از بیت کوین است.

برخی از افراد به استخراج علاقه مند هستند، در حالی که برخی دیگر فقط می‌خواهند از این ارز استفاده کنند. شما همیشه برای به دست آوردن ارز دیجیتال نیازی به استخراج ندارید؛ زیرا این ارز را می‌توان از طریق صرافی‌های مختلف خریداری کرد.

مسترنود چیست؟

مسترنود صرفاً یک گره کامل ارز دیجیتال یا کیف پول کامپیوتری است که نسخه کامل بلاک چین را در زمان واقعی نگه می‌دارد، درست مانند گره‌های کامل بیت کوین که همیشه فعال است.

مسترنودها در عملکرد خود به طور چشمگیری با گره‌های معمولی متفاوت هستند؛ زیرا علاوه بر حفظ بلاک‌چین و انتقال بلاک‌ها، تراکنش‌ها را هم به عنوان یک گره کامل در بیت کوین یا لیت کوین انجام می‌دهند.

برخی از عملکردهای ویژه‌ای که این گره‌ها انجام می‌دهند عبارت‌اند از:

 • افزایش حریم خصوصی معاملات رمزارزها
 • انجام معاملات فوری
 • شرکت در حکم‌رانی و رای‌گیری
 • فعال کردن سیستم بودجه‌بندی و خزانه‌داری در کریپتوها

مسترنودها مستقل نیستند؛ اما همیشه سعی می‌کنند در حال ارتباط با گره‌های دیگر برای ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز باشند و اغلب افراد آن‌ها را با نام کوتاه شده MN که مخفف مستر نود است می‌شناسند.

بیشتر مسترنودها وظایفی را که در بالا ذکر کردیم انجام می‌دهند؛ اما این وظایف بسته به نحوه پیاده سازی مسترنودها، می‌تواند از ارز دیجیتالی به ارز دیجیتال دیگر متفاوت باشد. کم و بیش آن‌ها این عملکردها را در یک ارز دیجیتال انجام می‌دهند.

تفاوت ماینینگ و مسترنود

ارز دیجیتال دش، مانند بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر بر اساس یک دفتر کل غیرمتمرکز که شامل همه تراکنش‌هاست به عنوان زنجیره بلوکی شناخته می‌شود. مکانیزم اجماع به ایمن شدن این بلاک چین کمک می‌کند.

در مورد دش و بیت کوین، بحث سر مکانیسم اجماع اثبات کار و سهام است. همانطور که بالاتر هم گفتیم، ماینرها سعی می‌کنند مشکلات دشوار را با رایانه‌های تخصصی حل نمایند و وقتی مشکل را حل کردند، حق اضافه نمودن یک بلاک جدید به بلاک چین را دریافت می‌کنند.

اگر سایر افرادی که نرم افزار را اجرا می‌کنند موافق باشند که مشکل به درستی حل شده است، بلاک به بلاک چین اضافه می‌شود و ماینر پاداش می‌گیرد.

سیستم مسترنود به عنوان اثبات خدمات یا کار (PoSe) شناخته می‌شود؛ زیرا مسترنودها خدمات مهمی را به شبکه ارائه می‌دهند. در واقع، کل شبکه توسط مسترنودها نظارت می‌شود تا بلاک‌های نادرست شکل گرفته از ماینرها را رد کنند.

اگر یک ماینر سعی کند کل پاداش بلاک را برای خود بگیرد یا نسخه قدیمی نرم افزار دش را به اجرا درآورد، شبکه مسترنود آن بلاک را بدون صاحب و تنها می‌کند و به بلاک چین اضافه نمی‌شود.

بهترین کیف پول ‌های ارز دش (Dash)

بهترین کیف پول ‌های ارز دش (Dash)

برای ارز دیجیتال دش، کیف پول‌های بسیاری در بازار رمزارزها موجود است که از بهترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف پول کوینومی

Coinomi یکی از کیف‌پول‌هایی است که از دش کوین پشتیبانی می‌کند؛ این کیف پول مخصوص افرادی است که به دنبال کیف‌پول‌های قابل اعتماد برای موبایل هستند.

همچنین این کیف پول، ویژگی سفارشی کردن کارمزد تراکنش‌های شما در حین مدیریت دش کوین را دارد و دارای قابلیت‌های چند زبانه است تا کاربران در سراسر جهان بتوانند از آن استفاده کنند.

کیف پول اتمیک

اتمیک، یکی کیف پول نرم‌افزاری سات که متناسب با ویندوز، اندروید و IOS طراحی و توسعه پیدا کرده است. رابط کاربری ساده و پشتیبانی از 500 ارز دیجیتال سبب شده تا اتمیک به یکی از محبوب‌ترین کیف‌پول‌ها در جهان تبدیل شود.

لجر نانو ایکس

Ledger Nano X کیف پول سخت‌افزاری تازه راه اندازی شده توسط Ledger SAS است که یک شرکت تولیدکننده کیف پول سخت افزاری مستقر در فرانسه است.

Ledger از اوایل سال 2014 راه حل‌های امنیتی را برای دارندگان دارایی‌های دیجیتال ارائه کرده است و تقریباً پنج سال تجربه در ساخت کیف پول‌های سخت افزاری ارز دیجیتال درجه یک دارد.

در نتیجه اگر به دنبال یک کیف پول سخت‌افزاری آماده برای دش و سایر ارزهای خود هستید، می‌توانید روی کیف پول Ledger Nano X حساب باز کنید.

مزایای انتخاب و خرید ارز دش

چرا باید Dash را انتخاب کنید؟ چه مزایایی دارید؟ در ادامه این بخش از مقاله به بررسی برخی از این مزایا می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

 قابلیت خصوصی کردن تراکنش‌ها

پرداخت‌های خود را خصوصی نگه‌دارید تا کسی نتواند شما را ردیابی کند؛ تراکنش‌ها و موجودی‌های شما به هیچکس مربوط نمی‌شود. با ناشناس‌سازی پیش از موعد Dash، فقط شما به اطلاعات مالی خود دسترسی دارید.

ارسال فوری

Dash از قدرت شبکه Masternode خود برای تامین انرژی فناوری نوآورانه‌ای به نام InstantX استفاده می‌کند. هنگام ارسال پول، کاربران می‌توانند کادر ” “Use InstantXرا در کیف پول خود انتخاب کنند؛ در این صورت، تراکنش‌ها در عرض چند ثانیه به طور کامل ارسال می‌شوند و برگشت‌ناپذیر خواهند بود.

ایمن بودن ازر دش

رمزگذاری پیشرفته برای امنیت کامل در فرایند پرداخت و تراکنش‌ها و ناشناس‌سازی شما، نشان از امنیت بالای این ارز است.

جهانی بودن ارز دیجیتال دش (DASH)

شما می‌توانید با کارمزدهای پایین و با همان سرعتی که انگار برای همسایه دیوار به‌ دیوارتان پول می‌فرستید، به هر کجای دنیا پول ارسال کنید!

تفاوت بین ارز دیجیتال دش و بیت کوین

تفاوت بین ارز دیجیتال دش و بیت کوین

تفاوت اصلی بین این دو، الگوریتمی است که برای استخراج سکه استفاده می‌کنند. Dash از الگوریتم X11 استفاده می‌کند؛ بهبود اثبات سهام (POS) که توسط سایر آلت‌کوین‌ها و ترکیب CoinJoin استفاده می‌شود تا تراکنش‌ها را به‌هم بزند و از این طریق آن‌ها را در بلاک چین خصوصی نماید. بیت کوین از اثبات کار (POW) استفاده می‌کند.

دومین تفاوت مهم بین این دو ارز دیجیتال، نحوه مدیریت تراکنش‌ها در شبکه خودشان است. بلاک چین بیت کوین به یک تراکنش نیاز دارد تا به کمک آن هر گره در یک شبکه را تایید کند؛ این موضوع می‌تواند زمان تکمیل هر تراکنش را هم افزایش دهد.

دش (DASH)، روش متفاوتی برای مدیریت تراکنش‌ها دارد که به آن گره‌های اصلی می‌گویند و توسط زیرمجموعه‌ای از کاربران Dash اجرا می‌شود. هر گره اصلی دارای یک سهام شروع برابر با 1000 Dash در سیستم است و به هر تراکنش هم تأیید و اعتبار می‌بخشد.

همچنین این ویژگی از ارز دش می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری را حل کند؛ زیرا برای تکمیل تراکنش‌های Dash به گره‌های کمتری نیاز دارد.

به‌طور خلاصه تفاوت‌های بیت کوین و دش به شرح زیر است:

 • دش از بیت کوین و لایت کوین حاکمیت بهتری دارد
 • بیت کوین از اثبات کار (POW) استفاده می‌کند
 • Dash از الگوریتم X11 استفاده می‌کند
 • با مقیاس پذیری تراکنش‌های بیت کوین، در صورت مواجهه با مسدود شدن می‌توان آن را مدیریت کرد
 • این امر منجر به افزایش هزینه تراکنش‌ها شد و بیت کوین را برای تراکنش‌های روزانه نامناسب کرد
 • دش یک مدل تأمین مالی ایجاد کرده است که پاداش‌های بلوکی را بین سه ذینفع یعنی گره‌های اصلی، ماینرها و خزانه‌داری تقسیم می‌کند.

چه چیزی DASH را منحصر به فرد می‌کند؟

Dash از الگوریتم X11 برای استخراج استفاده می‌کند. این الگوریتم، ترکیبی از 11 عملکرد هش مختلف را شامل می‌شود که آن را بسیار ایمن می‌کند؛ زیرا هکرهای بالقوه باید 11 مشکل مختلف را حل کنند. Dash همچنین از ویژگی‌های چشمگیری مانند ارسال خصوصی و ارسال فوری هم برخوردار است.

DASH” در حال حاضر بیش از 5000 مسترنود دارد که آن را به یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های جهان تبدیل می‌کند.”

ویژگی‌ های ارز دیجیتال دش (Dash)

بالاتر راجع به مزایای ارز دش صحبت کردیم؛ اما در این قسمت قصد داریم شما را با برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال دش آشنا کنیم که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • حکمرانی غیرمتمرکز – دش سیستم حاکمیتی و بودجه خود را دارد؛ این موضوع به افراد امکان می‌دهد برای پروژه‌های مرتبط با دش خود کمک مالی درخواست کنند.
 • ناشناس بودن – Dash به شما این امکان را می‌دهد که وجوه خود را به صورت خصوصی با مخلوط کردن آن بین چندین تراکنش دیگر ارسال کنید و شناسایی هر تراکنش را برای هکرها دشوار می‌کند.
 • InstantSend – برای افرادی که نیاز دارند تراکنش‌ها را سریع‌تر ارسال کنند، InstandSend اجازه می‌دهد ارز دیجیتال در عرض 1.5 ثانیه بین کاربران جابه‌جا شود.

چگونه ارز دش بخریم؟

علاوه بر استخراج، می‌توانید ارز دیجیتال دش را از یک صرافی رمزنگاری یا یک پلتفرم معاملاتی خریداری کنید. شما براحتی می توانید با خرید تتر از صرافی های ایرانی و انتقال آن به به صرافی بین المللی کوینکس ارز دش را بخرید.

واریز وجوه و خرید داش

در برخی صرافی‌ها  همچون کوینکس می‌توانید ارز فیات (لازم به داشتن مسترکارت و ویزا کارت هست) را به حساب خود اضافه کنید و دش بخرید، در حالی که در برخی دیگر می‌توانید ارز فیات و ارز دیجیتال را برای خرید ارز دیجیتال دش اضافه کنید. پس از تامین مالی حساب شما، می توانید Dash را خریداری کرده و در کیف پول خود ذخیره کنید.

سوالات متداول

معاملات Dash چقدر طول می‌کشد؟

تراکنش‌های Dash در عرض 1-2 ثانیه پردازش می‌شوند. به کمک Dash، می‌توانید به همان سرعتی که انتقال پول نقد را در دنیای واقعی انجام دهید، معامله کنید. تراکنش سریع نتیجه مسترنودهای استفاده شده توسط بلاک چین است.

آیا دش بهتر از بیت کوین است؟

عامل اصلی تمایز که دش را بالاتر از بیت کوین قرار می‌دهد، کارایی و عملکرد این ارز است. تراکنش‌های روی دش در یک لحظه پردازش می‌شوند، در حالی که تراکنش‌های بیت‌کوین زمان زیادی را از شما می‌گیرند. استخراج بیت کوین به منابع، زمان و پول زیادی نیاز دارد؛ از سوی دیگر، Dash را می‌توان روی CPU و GPU استخراج کرد.

هدف ارز دیجیتال دش چیست؟

هدف این ارز از به وجود آمدن و پیشرفت هر روزه، تبدیل شدن به عنوان ابزاری برای کارت یا پول نقد است؛ در واقع، ما به کمک این ارز می‌توانیم تراکنش‌های روزانه خود را انجام دهیم.

جمع‌بندی

از اینکه تا اینجای مقاله با ما همراه بودید، از شما ممنونیم؛ ما سعی کردیم در این مطلب در رابطه با تمامی نکات و مسائلی که به ارز دیجیتال دش مربوط می‎شد، صحبت کنیم و تا جایی که می‌توانستیم به ابهامات شما در این زمینه پاسخ دادیم.

مزایای ارز دش، ویژگی‌های ارز دش، تاریخچه این ارز و غیره از جمله عناوینی بودند که در مقاله فوق به آن‌ها پرداختیم؛ چنانچه شما سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید سوالات و نظرات خود را در انتهای همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:


ارز دیجیتال کلایتون Klaytn چیست؟ معرفی توکن Klay

ارز دیجیتال فانتوم FTM چیست و آیا ارزی آینده‌دار و مناسب سرمایه گذاری است

5/5 - (9 امتیاز)