دنیای ارزهای دیجیتال و صنعت بلاک چین همیشه در حال گسترش است. هم اکنون بیش از 22000 ارز دیجیتال وجود دارد که روی تقریباً 1000 پلتفرم مختلف بلاک چین ساخته شده ­اند و روز به ­روز هم به این تعداد اضافه می­شود. چنین تنوع بی‌شماری اغلب منجر به سردرگمی سرمایه‌گذاران می‌شود، به‌ویژه زمانی که دو یا چند پروژه به ظاهر سعی در حل مشکلات مشابه دارند.

سولانا و پولکادات هم دو ارز دیجیتال پرطرفدار و معروف هستند که به دلیل ویژگی­های مشابهی که دارند، انتخاب یکی از آن­ها برای سرمایه ­گذاران بسیار مشکل است. در واقع اکثر سرمایه ­گذاران برای انتخاب سولانا یا پولکادات تردید داشته و همواره با این سؤال مواجه می­شوند که سولانا بهتر است یا پولکادات؟

از همین رو ما در این مطلب تصمیم داریم اطلاعات کاملی در خصوص این دو ارز دیجیتال به شما ارائه داده و با بررسی ویژگی هر دو ارز، انتخاب را برای شما راحت­تر کنیم. همراه ما باشید!

ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) چیست؟

مفهوم پولکادات اولین بار در سال 2016 زمانی که خالق آن، گاوین وود، وایت پیپر پولکادات را نوشت، ظهور کرد. وود یک دانشمند کامپیوتر انگلیسی بوده که یکی از شناخته شده­ترین شخصیت­ها در صنعت ارزهای دیجیتال است؛ او به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم هم شناخته می­شود. وود همچنین نقش مهمی در توسعه Solidity (یک زبان برنامه نویسی که برای قراردادهای هوشمند در اتریوم استفاده می‌شود) ایفا کرد. جدا از آن، وود همچنین در مایکروسافت به عنوان یک دانشمند پژوهشی کار نموده است.

هدف از ایجاد پولکادات، حل دو مورد از مهم­ترین مسائل در صنعت بلاک چین، یعنی پایداری و قابلیت همکاری است. بسیاری از شبکه‌های بلاک چین قبلی، مانند بیت‌کوین و اتریوم، از مدل اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند که شامل استفاده از قدرت محاسباتی بالا و مقادیر عظیم الکتریسیته برای پردازش تراکنش‌ها می‌گردد. این موضوع آن‌ها را برای محیط زیست مضر کرده است؛ از همین رو این مشکل باید حل گردد تا بتوان آینده­ای پررونق برای صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال تضمین کرد.

علاوه بر این، ظهور بسیاری از شبکه‌های بلاک چین در طول چند سال اخیر، موضوع قابلیت همکاری را به وجود آورده است. به عبارتی می­توان گفت هر اکوسیستم بلاک چین مکانیزم منحصر به فردی برای مقابله با طیف وسیعی از مشکلات دارد. با این حال، تقریباً همه این بلاک‌چین‌ها به‌عنوان شبکه‌های بسته عمل می‌کنند و باعث می‌شوند امکان برقراری ارتباط بین آن­ها وجود نداشته باشد.

پولکادات راه ­حلی برای این مشکلات بود و توانست به خوبی امکان پایداری و قابلیت همکاری را در صنعت بلاک چین به وجود آورد.

جالب است بدانید پولکادات توسط Parity Technologies، یک شرکت نرم افزاری مستقر در بریتانیا که توسط Gavin Wood تأسیس شده، توسعه یافته است. همچنین بنیاد Web3، یک مؤسسه غیرانتفاعی مستقر در سوئیس، توسعه این پروژه را هماهنگ می­کند. البته این پروژه هنوز در حال توسعه می‌باشد. اگرچه پولکادات بر روی فعال کردن قابلیت همکاری بین شبکه‌های بلاک چین مختلف متمرکز است، اما یک بلاک چین قابل برنامه‌ریزی قراردادی هوشمند نیز هست.

پولکادات چگونه کار می­کند؟

پولکادات چگونه کار می­کند؟

کل ساختار پولکادات به دو جزء اصلی تقسیم می­شود: زنجیره رله و پاراچین. زنجیره رله پایه‌ای را برای کل شبکه فراهم می­کند. همه پاراچین­ها برای رسیدن به اجماع و حفظ امنیت به زنجیره رله وابسته هستند. برای درک بهتر این موضوع، شما می­توانید زنجیره رله را به عنوان هاب مرکزی و همه پاراچین­ها را به عنوان شاخه­ های آن در نظر بگیرید.

زنجیره رله از مدل اجماع اثبات سهام (PoS) نامگذاری شده برای رسیدن به اجماع استفاده می‌کند که تقریباً مشابه PoS واگذار شده عمل می‌کند. با این حال، کارشناسان معتقدند که نوع اول بسیار کارآمدتر از نوع دوم است.

گره­ های شبکه هم دو نوع هستند: اعتبار دهنده و نامگذار. اعتبار سنجی‌ها مسئول احراز هویت تراکنش‌های جدید و ثبت آن­ها در بلاک چین هستند. آن‌ها تراکنش­ها را برای زنجیره رله و پاراچین پردازش می­کنند. با این حال، یک گره باید توسط گره­های معرفی کننده انتخاب شده باشد تا اعتبارسنجی آن انجام شود.

طبق وب‌سایت رسمی پولکادات، این شبکه در حال حاضر دارای 297 اعتبارسنجی فعال است. 707 گره در انتظار تأیید کننده هستند، به این معنی که آن‌ها هنوز به عنوان اعتبار سنجی معرفی نشده‌اند. تعداد کل گره های نامگذار 33000 است. با این حال، تنها 21400 نفر از آن‌ها در حال حاضر فعال هستند.

برای تبدیل شدن به بخشی از مجموعه اعتبارسنجی پولکادات، شرکت کنندگان باید حداقل 1.8 میلیون توکن DOT را به اشتراک بگذارند. با این حال، حداقل سهام برای نامزدها در حال حاضر 128 توکن DOT تعیین شده است.

ارز دیجیتال سولانا (Solana) چیست؟

سولانا زاییده فکر مهندس کامپیوتر روسی، آناتولی یاکوونکو است. این پروژه در سال 2017 و زمانی که یاکوونکو کتاب سفید سولانا را نوشت آغاز شد. او قبلاً به مدت 13 سال در کوالکام کار کرده بود و سهم قابل ‌توجهی در توسعه سیستم­های توزیع شده در Mesosphere و Dropbox داشت. یاکوونکو همچنین دو تن از همکاران سابقش در Dropbox و Qualcomm به نام گرگ فیتزجرالد و اریک ویلیامز را برای توسعه ارز سولانا با خود همراه کرد.

مشکل اصلی که سولانا برای حل آن تلاش می­کند، ناتوانی بلاک چین در پردازش تعداد زیادی از تراکنش­ها در عین حفظ چارچوب ماهیت غیرمتمرکز است. دو بلاک چین ارزهای دیجیتال بزرگ و محبوب، یعنی بیت‌کوین و اتریوم، می‌توانند به ترتیب تنها 7 و 30 تراکنش در ثانیه را تأیید کنند. آن را با خدمات مالی متمرکز مانند ویزا مقایسه کنید که می‌تواند تقریباً 24000 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد.

یاکوونکو مشاهده کرد که گنجاندن یک “ساعت داخلی” در مکانیسم بلاک چین می‌تواند این مشکل را حل کند. با انجام این کار، می‌توان سرعت تراکنش بلاک چین را بدون به خطر انداختن ماهیت غیرمتمرکز سیستم، به شدت افزایش داد. سولانا با استفاده از مکانیزم اجماع جدید، یعنی ترکیبی بین مدل‌های اثبات تاریخ و اثبات سهام، به این امر دست می‌یابد.

ارز دیجیتال سولانا توسط Solana Labs، یک شرکت نرم افزاری مستقر در ایالات متحده ایجاد شد و توسعه آن توسط بنیاد سولانا، یک مؤسسه غیرانتفاعی مستقر در سوئیس، هماهنگ می­شود. باید توجه داشت که این شبکه هنوز در مرحله بتا می‌باشد. در واقع سولانا یک اکوسیستم قابل برنامه ریزی قرارداد هوشمند است؛ یعنی توسعه دهندگان (فردی یا سازمانی) می­توانند پروتکل­ها، برنامه­ ها، پلتفرم­ها و موارد دیگر را در شبکه خود برنامه ریزی کنند. هدف آن جایگزینی نهادهای مالی متمرکز و بازارهای اصلی مانند نزدیک است.

سولانا چگونه کار می­کند؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، سولانا از یک مدل اجماع ترکیبی استفاده می­کند که مکانیسم­های اثبات تاریخ (PoH) و اثبات سهام (PoS) را ترکیب می­کند. اگرچه PoH برای تأیید و ثبت تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌شود، اما باید توجه داشت که از نظر فنی یک مکانیسم اجماع نیست، بلکه یک ساعت رمزنگاری به شمار می­رود.

در مدل PoH، گره‌های شبکه برای رسیدن به اجماع و اعتبارسنجی تراکنش‌ها نیازی به برقراری ارتباط و به اشتراک گذاشتن مقادیر زیادی از داده‌ها ندارند. در عوض، این مکانیسم اجماع تمام تراکنش‌ها و رویدادهای شبکه را نشان می‌دهد. بلاک چین یک رکورد تاریخی از تمام رویدادهای قبلی را که به صورت زمانی ذخیره می­شوند، نگه می‌دارد. با استفاده از این داده­ها، گره­ها می­توانند صحت هر تراکنش جدید را تأیید کنند. هر گره یک ساعت مخصوص به خود را اجرا نموده و کل شبکه را فوق‌العاده کارآمد خواهد کرد.

گره­هایی که مسئول مهر زمانی هستند، اعتبار سنجی نامیده می­شوند. هرکسی می‌تواند با قرار دادن توکن‌های SOL خود به اعتبارسنجی تبدیل شود. در حال حاضر 1913 اعتبارسنجی در شبکه سولانا وجود دارد که تنها 30 مورد از آنها بیش از 30 درصد از کل سهام را در اختیار دارند. با این حال، شبکه چندین پروتکل دیگر را برای دستیابی به سرعت تراکنش بالا و حداکثر کارایی با PoH ترکیب می‌کند.

شباهت‌های پولکادات و سولانا

شباهت‌های پولکادات و سولانا

سولانا و پولکادات هر دو پروژه­های بلاک چینی هستند که دید قابل ‌توجهی ایجاد کرده­اند و به موضوعات پرطرفدار در سراسر رسانه­ های اجتماعی تبدیل شده­اند. این دو ارز از خیلی جهات به هم شباهت دارند. برخی از مهم­ترین نقاط مشترک بین سولانا و پولکادات عبارت‌اند از:

افزایش توکن­ها

توکن­های مربوط به سولانا و پولکادات در چند سال اخیر به میزان قابل ‌توجهی افزایش یافته‌اند. طبق CoinMarketCap، قیمت SOL از کمتر از 0.90 دلار آمریکا در آوریل 2020 به تقریباً 260 دلار در نوامبر 2021 افزایش یافت. توکن­های DOT نیز به طور قابل ‌توجهی افزایش یافته و از کمتر از 3.00 دلار آمریکا در آگوست 2020 به بیش از 50.00 دلار آمریکا در نوامبر 2021 رسیده است.

دارایی­ها سود سهام پرداخت نمی­کنند

با وجود این دستاوردهای چشمگیر، مهم است به خاطر داشته باشید که خرید SOL یا DOT مانند خرید یک سهام نیست. به طور خاص، SOL و DOT به شرکت­هایی که درآمد ایجاد می­کنند، دسترسی نمی­دهند. این دارایی­ها نیز سود سهام پرداخت نخواهند کرد. در نتیجه، آن‌ها را می­توان دارایی­های صرفاً سفته بازانه در نظر گرفت.

شرط‌بندی

هر دوی این پروژه‌ها از شرط‌بندی برای اجماع استفاده می­کنند. آن‌ها همچنین به کسانی که توکن­های خود را به اشتراک می­گذارند، جوایزی ارائه می­دهند. با قفل کردن توکن‌های SOL، کاربران می‌توانند پاداش‌هایی را در قالب توکن‌های اضافی ایجاد کنند و در حین انجام این کار به پشتیبانی از شبکه کمک نمایندا. در حالی که توکن‌ها به این روش بسته می‌شوند، کاربران نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

Staking به طور مشابه در DOT کار می‌کند، جایی که کاربران می‌توانند برای مدت کوتاهی توکن‌های DOT خود را به اشتراک بگذارند یا ببندند و به شبکه کمک کنند تا در ازای کسب پاداش، بلاک‌ها را اعتبارسنجی کند.

تفاوت پولکادات و سولانا

سولانا و پولکادات هر دو از مهم­ترین پروژه­های بلاک چین هستند، اما اهداف کاملاً متفاوتی دارند. برخی از تفاوت­های این دو ارز به شرح زیر است:

اهداف مختلف

Solana شبکه‌ای است که به طور خاص برای ارائه تراکنش­های سریع و حداقل هزینه تراکنش ایجاد شده است. از سوی دیگر، پولکادات برای کمک به بلاک چین­های مختلف برای تبادل اطلاعات با یکدیگر طراحی شده است.

مکانیسم­های اجماع

این دو همچنین از نظر مکانیسم‌های اجماع خود متفاوت هستند. سولانا از POH و POS استفاده می‌کند. در شبکه سولانا، اعتبارسنجی‌های فردی این توانایی را دارند که بلاک‌های خاصی را به بلاک چین اضافه کنند، بنابراین تراکنش‌های موجود در آن‌ها را تأیید می‌کنند.

پولکادات، به طور متناوب، از NPOS استفاده می­کند که هم نامزدها و هم اعتبارسنجی­ها را مهار می‌کند. نامزدها اعتبارسنجی­های خاصی را با توکن­های خود پشتیبانی می­کنند. اعتباردهنده­ ها به نوبه خود تصمیم می­گیرند که کدام بلوک­ها به زنجیره رله اضافه شوند.

بررسی توکنومیک پولکادات و سولانا

  SOL DOT
حداکثر تأمین 550 میلیون سکه تخمین زده می‌شود ندارد
کل عرضه 509,600,403 1,103,303,471
عرضه در گردش 303,778,579 987,579,314
تورم با 8 درصد شروع می‌شود، در 8 سال به 1.5 درصد کاهش می‌یابد حدود 10 درصد

 

پولکادات در مقابل سولانا – کدام بهتر است؟

هر دو بلاک چین دو تا از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین پروژه‌ها در صنعت ارزهای دیجیتال هستند و طرفداران زیادی دارند.

تا آنجا که صحبت از سرعت شبکه باشد، سولانا با پتانسیل پردازش حدود 65000 تراکنش در ثانیه سریع‌ترین شبکه بلاک‌چین در صنعت به شمار می­رود. در واقع این ارز با چنین سرعتی به وضوح پولکادات را که فقط می‌تواند حدود 1000 تراکنش را در همان دوره اعتبارسنجی کند، شکست خواهد داد.

در مقابل، وقتی صحبت از پایداری و قابلیت همکاری به میان می‌آید، سولانا به ‌هیچ ‌عنوان به گردپای پولکادات نخواهد رسید و از این نظر، پولکادات پیشتاز است.

بنابراین، می­توان گفت هر دوی این ارزها از نقاط ضعف و قدرت خاص خود برخوردارند و برتری آن­ها نسبت به یکدیگر به این بستگی دارد که شما آن­ها را از چه نظر مقایسه می­کنید.

نتیجه ­گیری نهایی

سولانا و پولکادات دو پروژه قدرتمند و موفق هستند که هرکدام از مزایا و معایب خاص خود برخوردارند. این دو پروژه به قدری متفاوت هستند که تصمیم گیری در مورد اینکه کدام برتر است غیرممکن خواهد بود.

Polkadot تلاش می‌کند تا به مسائل مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری در فناوری بلاک چین بپردازد.

Solana یک بلاک چین است که هدف آن ارائه کارمزدهای پایین و در عین‌ حال سریع است.

در پایان، مأموریت پولکادات و سولانا بهبود روش استفاده از ارز دیجیتال برای بهبود زندگی مردم است و هر دوی این ارزهای دیجیتال را می­توان ارزهای آینده دار و مطمئنی دانست. پس نمی­توان به صورت قطعی و به یقین اعلام کرد که کدام ارز بر دیگری برتری دارد. شما این دو ارز را می توانید از کوینکس خریداری نمایی.

امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم شما را با این دو ارز محبوب به­ خوبی آشنا کنیم.

5/5 - (19 امتیاز)