اگر با بازار رمز ارزها آشنایی داشته و در این حوزه فعالیت می‌کنید حتما رمز ارزهای قدیمی‌تر و همچنین برخی از رمز ارزهای جدید را می‌شناسید. ارز دیجیتال Klaytn یکی از رمز ارزهای نسبتا جدید به شمار می‌آید که توانسته کاربران و مشتریان بسیاری را در طی همین مدت فعالیت خود جذب نماید. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی ارز کلایتون پرداخته و اطلاعاتی را در این خصوص با شما در میان بگذاریم.

ارز Klay چیست؟

ارز دیجیتال کلایتون نیز مانند هر رمز ارز دیگری یک پلتفرم بلاک چین عمومی است که یک تجربه کاربری در دسترس و محیط توسعه را با هدف انتقال ارزش فناوری بلاک چین ارائه می‌دهد. این پلتفرم برترین ویژگی‌های بلاک چین‌های عمومی مانند داده‌ها و کنترل غیرمتمرکز و همچنین بلاک چین‌های خصوصی مانند قیاس پذیری بالا و تاخیر کم را در خود جای داده که همین موضوع توانسته این ارز دیجیتال را به شکل پیشرفته‌ای ارائه نماید.

هدف از به وجود آمدن ارز کلایتون آن است که بتواند فناوری بلاک چین را برای استارتاپ‌های کوچک تا بخش‌های سازمانی بزرگ مهیا نماید.

رمز ارز کلایتون که با نام Klay در بازار رمز ارزها شهرت پیدا کرده، توکن اصلی پلتفرمی با همین نام است و می‌‌توان آن را در دیگر برنامه‌‌های بلاک‌ چین این شبکه نیز مورد استفاده قرار داد. رمز ارز Klay ابزاری است که جهت پرداخت و معامله در تمام اپلیکیشن‌‌هایی که در سیستم کلایتون اجرا می‌شوند، کاربرد دارد.

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه ارز دیجیتال کلایتون بیاندازیم، باید گفت توکن klay طی این چند سال اخیر توسط شرکت Kakao ارائه شده است. شرکت Kakao  شرکتی کره‌ای است که در سال 2019 تاسیس شد و پلتفرمی خدمات محور و سازمانی را به وجود آورد.

لازم به ذکر است تمامی بلاکچین‌ها یا عمومی هستند و یا خصوصی اما همان طور که پیشتر هم اشاره کردیم، پلتفرم کلایتون توانسته قابلیت بلاکچین‌های عمومی و خصوصی را با هم ترکیب کرده و ارز دیجیتال Klaytn را به وجود آورد. این نکته را نیز باید اضافه نمود که شبکه اصلی ارز کلایتون Cypress نام دارد که از سال 2019 توانست از بسیاری همتایان خود جلوتر باشد. ویژگی‌های ارز دیجیتال کلایتون را می‌توان در موارد زیر برشمرد.

  • از زمان تولید و تأیید بلوک 1 ثانیه‌ای برخوردار است.
  • قابلیت انجام 4000 تراکنش در هر ثانیه برای آن فراهم شده است.
  •  هزینه تراکنش‌هایی که در این پلتفرم انجام می‌شود از برخی ارزهای دیجیتال بخصوص اتریوم کمتر است.
  •  30 شرکت معتبر از سراسر جهان نود‌های اجماع این رمز ارز را تشکیل ‌می‌دهند.

همان طور که گفتیم این رمز ارز در سال 2019 به وجود آمد اما تا سال 2021 توانست بیش از ۲ میلیارد KLAY را در بازار به گردش درآورد که همین موضوع سبب شد تا سرمایه گذاران مشتاق سرمایه گذاری بر روی این توکن شوند به همین دلیل ارز klay توانسته تا اندازه بسیار زیادی در میان رمز ارزها شهرت پیدا نماید.

چگونه می‌توان ارز کلایتون را ماین کرد؟

در حال حاضر می‌توان این ارز را در ازای هر توکن بلاک استخراج کرد. در خصوص ماینینگ ارز دیجیتالKlaytn  باید ابتدا دید که این کریپتو در چه بستری قرار دارد و چگونه می‌توان آن را استخراج کرد. ارز klay به روش asic ماین می‌شود و برای استخراج این نوع ارز دیجیتال به دستگاه ماینر نیازی نیست زیرا روش استخراج آن با سایر رمز ارزها متفاوت است.

ارز کلایتون چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال Klaytn به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند به شرکت‌هایی که از حجم تراکنش بالایی برخوردارند پاسخ دهد. پروتکل کلایتون بر خلاف رمز ارزهای دیگر بر اساس مکانیسم اجماع پیشرفته به اسمIBFT کنترل و مدیریت می‌شود. به همین دلیل این ارز از رمز ارزهای دیگر متمایز شده است. همان طور که پیشتر اشاره کردیم این رمز ارز می‌تواند تا ۴۰۰۰ TPS را  هم در هر ثانیه پردازش کند که این موضوع از قابلیت‌های ویژه این ارز به شمار می‌آید. از دیگر عملکردهای ارز کلایتون آن است که کارمزد تراکنش‌ها در پروتکل کلایتون حدود ۱۰ برابر ارزان‌تر از هزینه‌های اتریوم است به همین دلیل است که گفتیم برای شرکت‌هایی که حجم تراکنش‌های بالایی دارند بسیار مناسب می‌باشد.

پشتوانه کلایتون چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

به دلیل قابلیتی که این رمز ارز در سرعت پردازش تراکنش‌ها دارد شرکت‌های بزرگی برای کار به این رمز ارز روی آورده‌اند زیرا همان طور که پیشتر اشاره کردیم از طریق یک مکانیسم پیشرفته به نام IBFT مورد حمایت قرار می‌گیرد. حالات کلی و فعالیت‌های شبکه klay با ارز دیجیتال اتریوم شباهت بالایی دارد و شرایط خوبی فراهم شده تا افراد زیادی بتوانند از آن استفاده نمایند.

نکته دیگر در مورد ارز دیجیتال Klaytn این است که دارای سه زیر شبکه متنوع می‌باشد. لازم به ذکر است که شبکه بلاک‌چین این ارز، سرویس‌گرا بوده و به دنبال آن است که تجربیات ساده و کاربرپسندی را پیاده سازی نماید تا افرادی که مایلند در این زمینه فعالیت کنند به راحتی این کار را انجام دهند. همچنین برای این شبکه بلاکچین عمومی و خصوصی به صورت ابتکاری و ترکیبی صورت گرفته به طوری که از بلاک چین عمومی تنها برای نگهداری اطلاعات به صورت غیر متمرکز استفاده شده و از بلاک‌چین خصوصی نیز در کنار امنیت داده‌های حساس برای بهبود مقیاس‌پذیری و کاهش میزان زمان مورد استفاده تراکنش استفاده می‌شود.

ویژگی این شبکه آن است که قابلیت توسعه بیشتر را داشته و می‌تواند عملکرد بالایی برای کاربران داشته باشد. ارز دیجیتال کلایتون به دنبال این هدف است که شرایطی را مهیا نماید تا بتواند به صورت یک اهرم به کسب و کارهایی که می‌خواهند رشد و گسترش پیدا نمایند و در این مسیر مایلند از فناوری بلاک چین استفاده کنند کمک نماید.

مزایای ارز کلایتون

مزایای ارز کلایتون

لازم به ذکر است هر سرویسی که توسط پلتفرم کلایتون ارائه می‌شود، قیمت واحد و ثابتی دارد به همین دلیل همه تراکنش‌ها به طور یکسان انجام می‌شوند. همچنین دیگر نیاز نیست که در این پلتفرم مردم از بابت قیمت نگرانی داشته باشند. زیرا پلتفرم کلایتون کمک می‌کند تا با پرداخت بخشی از کارمزد گسGas Fee ارزش آن حفظ شود.

سرعت بالای انجام تراکنش‌ها یکی دیگر از ویژگی‌های ارز دیجیتالKlaytn  به شمار می‌آید؛ زیرا طراحی خاص این بلاک‌چین تضمین می‌کند تا معاملاتی که بر روی این پلتفرم به انجام می‌رسند، با سرعت بالایی هدایت شوند. نکته مهم این پلتفرم آن است که شبکه اصلی کلایتون قادر به پردازش حداکثر ۴ تراکنش در ثانیه است.

سرویس‌های API که این شبکه ارائه می‌دهد، فرصتی را برای توسعه‌دهندگان ایجاد کرده تا بتوانند اپلیکیشن‌هایی گوناگونی را به وجود آورند. بنابراین با توسعه دهندگان سازگاری بالایی داشته و  از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی solidity پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل توسعه‌دهندگان اتریوم می توانند بدون نیاز به یادگیری زبانی جدید، به‌سادگی به کلایتون روی آورند.

اغلب کاربران ارز کلایتون در این مدت ابراز کرده‌اند که از کار و انجام معامله با ارز klay لذت برده‌اند. دلیل آن طراحی این پلتفرم است که امکان ارسال و دریافت یک پیام متنی را دارد. به طوری که کاربر می‌تواند از طریق حساب کلایتون خود و با کمک گوشی هوشمندی که در اختیار دارد، به دارایی‌ها و ولت‌های خود دسترسی داشته باشد. هر کیف پول با اسکن کد QR خاص خود برای کاربر نمایش داده می‌شود؛ درنتیجه هیچ کاربری نیاز به حفظ کلید خصوصی نخواهد داشت.

اگر بخواهیم به یکی از مزایا و قابلیت‌های خوب ارز دیجیتال کلایتون اشاره کنیم پشتیبانی از بیزینس و کسب و کارهای گوناگون است و می‌تواند در توسعه کسب و کارها نقش بسزایی داشته باشد.

شبکه ارز کلایتون دارای ماهیت مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالایی است، به طوری که کمک می‌کند تا مشاغل و توسعه‌دهندگان هر چه سریع‌تر بتوانند به دنیای بلاک‌چین بپیوندند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

آیا ارز دیجیتال Klaytn معایبی هم دارد؟

طبیعتا هر چیزی که دارای مزایایی باشد دارای معایبی هم هست و این قانون در مورد هر محصول یا پلتفرم و کالایی صدق می‌کند. بنابراین ارز کلایتون می‌تواند معایبی هم داشته باشد. ما در ادامه سعی خواهیم کرد به یکی دو نمونه از این موارد اشاره کنیم.

ارتباطات ضعیف:

در ابتدای مسیر و زمانی که ارز کلایتون راه‌اندازی می‌شد توسعه دهندگان در استفاده از این پلتفرم با مشکلاتی روبرو شدند و از آن جا که نمی‌توانستند در این خصوص از دیگران کمک بگیرند تصمیم گرفتند تمامی تلاش خود را به کار گرفته و این مشکلات را برطرف نمایند به طوری که هنوز هم با این مشکلات درگیر هستند.

کارمزد بالا:

پس از راه‌‌اندازی هر بلاک‌ چین بر روی پلتفرم کلایتون، شرکت Kakao تصمیم گرفت هزینه هنگفتی را تحت عنوان کارمزد از هر تراکنش برای خود بردارد به علاوه این که از گس هم کارمزدی دریافت می‌شد. این موضوعات توانست چالش‌‌های بزرگی را برای بلاکچین‌‌های نوپا ایجاد کند، چرا که می‌تواند سبب شود تا سود ناشی از فروش توکن‌‌ها به شکل قابل توجهی کم شود.

درباره قیمت ارز KLAY

پس از آن که ارز دیجیتال Klaytn در صرافی بایننس لیست شد قیمت آن رشد قابل توجهی پیدا کرد به طوری که اکنون جزو 22 ارز دیجیتال برتر قرار دارد. حجم بازار 6.92 میلیارد دلار این ارز را مورد توجه سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال قرار داده است. درباره نوسان قیمت KLAY باید گفت که در یکی دو سال اخیر این میزان بین از 0.057 دلار تا 4.38 دلار بوده است که نشان دهنده رشد بالای این ارز دیجیتال است. تمامی توکن‎های این ارز 10,545,015,290 می‌باشند که از این تعداد 2,454,682,813 KLAY ارائه شده است.

ارز دیجیتال Klaytn را چگونه خریداری کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال کلای می‌توانید از صرافی‌های معروف و قابل اعتماد استفاده نمایید صرافی‌هایی مانند بایننس، کوکوین، بای بیت، بیترکس و … صرافی‌هایی هستند که امکان خرید این رمز ارز از آن‌ها مهیا شده است. لازم به ذکر است برای خرید ارز KLAY از صرافی‌های خارجی باید دقت کنید که احراز هویت در آن‌ها یک امر اجباری و ضروری نباشد، زیرا در صورت شناسایی شما به عنوان یک ایرانی حساب شما مسدود می‌شود بنابراین بهترین راه برای خرید ارز کلایتون استفاده از صرافی کوینکس است که تا ۱۰ هزار دلار برداشت روزانه نیاز به احراز هویت ندارد.

بهتر است پس از خرید کلای آن را به یک کیف پول رمزنگاری امن منتقل کنید. زیرا استفاده از کیف پول‌های دیجیتالی است که می‌تواند امنیت سرمایه شما را حفظ نماید.

آیا ارز کلایتون نیاز به کیف پول خاصی دارد؟

آیا ارز کلایتون نیاز به کیف پول خاصی دارد؟

اگر درباره رمز ارزها اطلاعاتی داشته باشید حتما می‌دانید که کیف پول‌های دیجیتال ابزاری هستند که امکان نگهداری ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند. شما می‌توانید انواع ارزهای دیجیتال خود را به این کیف پول‌ها انتقال داده و در آن ذخیره نمایید.

اغلب کیف پول‌هایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند قادرند از تمامی رمز ارزها پشتیبانی کنند. برای ارز دیجیتالKlaytn  می‌توان از کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، کیف پول ترزور، کیف پول سخت افزاری کیپ کی، کیف پول نرم افزاری کوینومی استفاده کرد. در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

کیف پول سخت افزاری لجر

این کیف پول به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها در میان کیف پول‌های سخت افزاری به شمار ‌آید. امنیت بالای این کیف پول یکی از نکاتی است که توانسته کاربران زیادی را به سمت خود جذب نماید.

کیف پول سخت افزاری ترزور

این کیف پول به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند از رمز ارزهای مختلف بخصوص ارز دیجیتالKlaytn  پشتیبانی نماید. تنها مشکلی که این کیف پول دارد هزینه بالای آن است که سبب شده تا کاربران استفاده از کیف پول های دیگر را ترجیح دهند.

کیف پول نرم افزاری کوینومی

این کیف پول یکی دیگر از کیف پول‌هایی است که می‌توان برای نگهداری ارز klay از آن استفاده کرد. ویژگی این کیف پول را می‌توان در امنیت بالا و کاربر پسند بودن آن خلاصه کرد.

شاید اکنون این سوال برای شما به وجود آمده باشد که آیا تعداد توکن‌های Klaytn محدود است؟ در جواب این پرسش باید گفت تمامی ارزهای دیجیتالی که امروزه وجود دارند دارای تعدادی توکن هستند که می‌توان آن‌ها را خرید و فروش و معامله کرد. در برخی از ارزهای دیجیتال تعداد این توکن‌ها مشخص شده است اما در برخی دیگر این قابلیت وجود ندارد. ارز klay از جمله رمز ارزهایی به شمار می‌آید که تعداد توکن‌های آن را نمی‌توان مشخص کرد. اما تا به امروز تعداد زیادی از توکن‌های این ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال معامله شده است.

مقایسه رمز ارز کلایتون با چند ارز دیجیتال دیگر

برای آن که بتوانید بیشتر با چیستی و قابلیت‌های ارز دیجیتال Klaytn آشنا شوید بهتر است آن را با چند رمز ارز شناخته شده دیگر مقایسه کنیم.

مقایسه ارز klay با اتریوم

همان طور که می‌دانید اتریوم یک پلتفرم آزاد در فناوری بلاک چین است که می‌توان بعد از بیت کوین آن را یکی از رمز ارزهای محبوب و شناخته شده به شمار آورد. بنابراین جایگاه قرارگیری اتریوم نسبت به ارز کلایتون بسیار متفاوت است.

مقایسه ارز کلایتون با دوج کوین

دوج کوین در حال حاضر شبکه‌ای به عنوان انتقال ارزش پول به شمار می‌آید. شاید در ابتدا دوج کوین ارزی جدی به شمار نمی‌آمد اما بعدها توانست به جایگاه ویژه‌ای در بین ارزهای دیجیتال دست یابد بر خلاف این ارز، ارز کلایتون نمونه‌ای از آلت کوین‌ها به شمار می‌آید.

مقایسه ارز klay با مونرو

ارز دیجیتال مونرو یکی از ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید که یک نمونه از فورکی در بایت کوین‌ها است. در این بلاک چین که البته جدید هم هست در هر دو دقیقه یک بلاک ذخیره می‌شود.

توکن KLAY چیست؟

در این مطلب همان طور که گفتیم، توکن klay، توکن بومی اکوسیستم کلایتون به شمار می‌رود که از آن برای پرداخت کارمزدهای تراکنش‌ها در زمان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند یا در زمان انتقال توکن استفاده می‌شود. در واقع توکن klay به این جهت اکوسیستم کلایتون اضافه شد که عاملی اساسی در اجرای پلتفرم کلایتون به شمار می‌آید. توکن کلایتون می‌تواند مانند یک سوخت عمل کرده و همه چیز را تقویت نماید. از این توکن می‌توان جهت جهت پرداخت تراکنش‌ها استفاده کرد.

آیا می‌توان ارز دیجیتالKlaytn  را یک رمز ارز آینده‌دار دانست؟

تمامی کسانی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند به دنبال رمز ارزهایی هستند که بتواند از آینده خوبی بهره مند باشد. پلتفرم كلايتون نیز يك محيط توسعه عمومي براي خدمات انتقال ارزش بلاكچين است و اهداف بزرگی دارد، در صورتی كه بتواند این اهداف را اجرا نماید آینده بسیار خوبی در پیش خواهد داشت.

همچنین ارز كلايتون با شرکت‌های در حال توسعه همکاری داشته و به همین ترتیب سبب شده این پلتفرم مسیری رو به رشد و تعالی داشته باشد. علاوه بر این تحقيقاتی که در بازار دنياي كريپتو كارنسي انجام شده نشان داده است كه اين رمز ارز در اين چند ماه اخير با رشد خوبي همراه بوده به طوری که این روند رو به افزایش تا سال 2021 ادامه پیدا کرد و همچنان نیز ادامه دارد.

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم توضیح جامع و کاملی در مورد چیستی ارز دیجیتالKlaytn  ارائه کرده و درباره مزایا و معایب آن و همچنین چگونگی خرید آن از صرافی های شناحته شده با شما صحبت کنیم. چنانچه قصد دارید در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت نمایید و این ارز را خریداری کرده و یا تراکنش‌های خود را به وسیله آن انجام دهید بهتر است اطلاعات کامل‌تری از آن به دست آورده و یا از افرادی که به تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال این رمز ارزها می‌پردازند کمک بگیرید.

5/5 - (12 امتیاز)