با گذشت زمان انسان ها هر روز بیش از پیش متوجه می‌شوند که آینده این دنیا با متاورس در آمیخته شده است. در آینده‌ای نه چندان دور دنیای متاورس به اندازه‌ای پیشرفت می‌کند که تمام مردم دنیا می‌توانند آینده خود را در دنیای متاورس پیگیری کنند. افرادی که به دنیای متاورس علاقه مند هستند همیشه با این سوال مواجه می‌شوند که سند باکس بهتر است یا مانا؟ برای پاسخ به این سوال و بررسی این دو ارز دیجیتال ما این مطالب را گرداوری کرده‌ایم تا بتوانید به خوبی این دو ارز را مقایسه کنید.

معرفی کلی متاورس

اگر بخواهیم به طور ساده متاورس را تعریف کنیم، باید گفت که متاورس یک دنیای مجازی سه بعدی می‌باشد که در این فضا تمامی کاربران می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و از امکانات مختلف دیجیتالی بهره مند شوند.

استفاده از دنیای متاورس نیازمند آموزش و یادگیری است. این فضا دارای دو پلتفرم به نام‌های مانا و سندباکس است که این دو پلتفرم غیر متمرکز بوده و بدون هیچ نهاد کنترلی عمل می‌کنند. مقایسه این دو رمز ارز امروزه به دغدغه اصلی کاربران تبدیل شده است، به همین دلیل ما در ادامه به بررسی این دو می‌پردازیم.

معرفی پروژه دیسنترالند

در مطالب بالا با دنیای متاورس آشنا شدید. پروژه دیسنترالند یک بازی محسوب می‌شود که با استفاده از آن افراد می‌توانند وارد دنیای مجازی شوند. در چنین بازی‌ای افراد می‌توانند خرید و فروش املاک و مشتغلات را انجام دهند. این این بازی افراد به مرور زمان این امکان را دارند تا زمین های خود را توسعه داده و بر روی آن‌ها کارهای عمرانی انجام دهند. پس از این توسعه افراد می‌توانند هر کدام از این املاک خود را به فروش برسانند ودرامد کسب کنند.

حتی با وجود این که این بازی هنوز آنقدر جذابیت بالا و گرافیک قوی ندارد، اما چون شرایط مناسبی برای کسب و کار و در آمد زایی دارد، افراد را تشویق می‌کند تا از این بازی استفاده کنند.

توکن‌های اختصاصی پروژه دیسنترالند

موضوع مالکیت افراد در این بازی توسط توکن های NFT انجام می‌شود. این یعنی در این بازی هر فردی که یک زمین را خریداری می‌کند، در شبکه بلاک چین از طریق توکن‌های مخصوص مالکیت شخص برای زمین مورد نظر تعریف می‌شود. این مالکیت تا زمانی که فرد اقدام به فروش زمین نکند برای او خواهد بود. در پروژه دیسنترالند دو توکن اختصاص به نام های توکن لند و ارز مانا وجود دارد که در ادامه این دو ارز را معرفی خواهیم کرد.

توکن لند

توکن لند به اندازه زمینی که در بازی می‌خرید، شناسنامه می‌گیرد و در دسترس شما قرار داده می‌شود. با استفاده از این توکن شما بر روی زمین مورد نظر مالکیت و کنترل خواهید داشت. توکن لند را بر اساس استاندارد ERC-721 ایجاد کرده‌اند.

ارز مانا

یکی دیگر از توکن‌های اختصاصی دیسنترالند، ارز مانا می‌باشد که این توکن بر طبق استاندارد ERC-20 در بلاک چین اتریوم ساخته شده است. شما با داشتن ارز دیجیتال مانا در بازی می‌توانید توکن لند را خریداری کنید. به علاوه با استفاده از توکن مانا شما می‌توانید به تمامی خدمات و کالاهای موجود در بازی دسترسی داشته باشید. همچنین باید گفت که مکانیزم تصمیم گیری و حاکمیت در دیسنترالند به شکل غیر متمرکز است که بر اساس قالب آن هر فرد بر طبق تعداد ارز مانای خود از حق رای برخوردار خواهد بود.

تاریخچه قیمت ارز مانا

از ارز مانا در سال 2017 در جریان عرضه اولیه رونمایی کردند. در آن زمان تقریبا 24 میلیون دلار از این توکن فروخته شد اما عرضه عمومی مانا در سال 2020 صورت گرفت و این عرضه زمانی بود که از پلتفرم دیسنترالند رونمایی کردند. زمانی که عرضه اولیه صورت گرفت، ارز مانا در آن زمان به قیمت 0.023. فروخته شد. بین عرضه اولیه و انتشار این ارز تقریبا 3 سال فاصله بود و در این مدت قیمت این ارز تغییر زیادی نداشت.

پس از این که این ارز دیجیتال عرضه شد، رشد قیمت آن نیز شروع شده و تا ابتدای سال 2021 قیمت آن به 1.5 دلار رسید. پس از مدتی این ارز دیجیتال قیمتی نزولی در پیش گرفت و قیمت آن به 0.5 رسید؛ سپس قیمت ارز مانا روندی صعودی به خود گرفت و پایان سال 2021 قیمت این ارز به 3.6 دلار رسید و در نهایت سقف قیمت ارز مانا از زمان عرضه برابر با 5.47 شد.

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال  MANA

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال  MANA

موضوع آینده ارز دیجیتال مانا این روزها به یک دغدغه بزرگ برای افرادی که درگیر دنیای متاورس هستند، تبدیل شده است. در رسانه‌ها ارز مانا را به عنوان یک توکن متاورس می‌شناسند. برخی از کارشناسان عقیده دارند که دنیای متاورس نیز مانند اینترنت فراگیر خواهد شد، اما زمان دقیقی برای این اتفاق وجود ندارد.

به طور کلی باید گفت در صورتی که دنیای متاورس رشد بالایی داشته باشد و فراگیر شود، باید انتظار بالا رفتن قیمت ارز دیجیتال مانا را داشته باشید. می‌توان گفت بازه زمانی 5 تا 10 سال آینده می‌تواند آینده روشنی را برای این ارز رقم بزند.

کیف پول مناسب برای نگهداری ارز مانا چیست؟

شما برای نگهداری رمز ارز مانا می‌توانید از کیف پول‌های مختلفی استفاده کنید. از جمله رایج‌ترین کف پول ها می‌توان به والت، متامسک، اتمیم، هایپرپی، کوین بیس و لجر اشاره کرد. برای خرید ارز دیجیتال مانا نیز می‌توانید به صراف‌های مختلف که اعتبار بالایی داشته باشند مانند صرافی کوینکس مراجعه نمایید.

معرفی ارز دیجیتال سندباکس

معرفی ارز دیجیتال سندباکس

متاورس سند باکس یکی از مجازی‌هایی است که بر روی بلاک چین قرار دارد و در تلاش است تا بتواند در صنعت بازی تحولی ایجاد کرده و به تمام افراد که بازی می‌کنند در برابر ارزشی که طراحی و تولید می‌کنند، پاداش دهد. این پلتفرم دیفای را روی بلک چین اتریوم ایجاد کرده‌اند و می تواند ابزارهای رایگان را به کاربران ارائه دهد تا با استفاده از این امکانات بتوانند بازی ها و دارایی های دیجیتالی بسازند و در نهایت آن ها را در بازار بازی با توکن پلتفرم سند مبادله کنند.

در واقع بازیکنان در چنین پلتفرمی می‌توانند آواتارهای مخصوصی را برای خود طراحی کنند تا بتوانند به بازی‌های مختلف، مراکز و محیط‌ها دسترسی داشته باشند.

به هر قطعه زمین دیجیتالی که در متاورس سندباکس وجود دارد، توکن لند می‌گویند که این توکن بر روی بلاک چین اتریوم قرار داشته و دارای استاندارد ERC721 است. برای خرید زمین‌ها شما به توکن بومی یعنی سند نیاز خواهید داشت. به علاوه با استفاده از این توکن می‌توانید دارایی های خود را عرضه کنید و یا دارایی‌های دیگر را خریداری نماید. در واقع می‌توان گفت سند توکن حاکمیتی سند باکس می باشد و علاوه بر این که کاربرد اقتصادی دارد، به بازیکنان اجاره می‌دهد تا حق رای داشته باشند.

به عبارت دیگر سند برای انجام تراکنش‌های مالی و خرید و فروش بازی کاربرد دارد. استفاده از سند به این صورت است که اگر شما می‌خواهید در این فضا یک ابزار یا یک زمین و یا موجودات بازی را خریداری کنید یا آن‌ها را ارتقا دهید، باید از توکن‌های سند برای این کار استفاده کنید و در واقع هزینه‌های شما از طریق توکن سند پرداخت خواهد شد. از توکن سند تنها برای خرید آواتارها و تجهیزات استفاده نمی‌کنند و از آن می‌توانید برای خرید زمین و خانه به صورت توکن های NFT نیز استفاده کنید.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال سندباکس

ارز دیجیتال سندباکس که به آن ارز سند نیز می‌گویند را می‌توان در بازارهای دیجیتالی خرید و فروش کرد. این ارز دیجیتال بسیار مورد معامله واقع می‌شود و دارای رشد خوبی نیز می‌باشد. برای نگهداری این ارز می‌توان از کیف پول‌های مختلفی استفاده کرد. ما در ادامه دو نمونه از معتبرترین آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

تراست والت  (Trust Wallet)

یکی از کیف پول‌های محبوب برای نگهداری رمز ارز سندباکس، تراست والت است که قابلیت پشتیبانی از توکن‌های متعددی را دارد. این کیف پول نسخه اپلیکیشنی خود را نیز ارائه داده و متعلق به صرافی بایننس است. این کیف پول دارای رابط کاربری ساده‌ای است که می توانید به راحتی آن را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. این کیف پول به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از رمز ارز خود بکاپ بگیرید تا در صورتی که آن را فراموش کردید، با مشکل جدی رو به رو نشوید.

مزیت‌های اصلی ارز دیجیتال سندباکس

از مهم‌ترین مزایای این رمز ارز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ایده بکر و نوآورانه

سندباکس در واقع یک ایده بسیار بکر بود که توانست در بلاک چین اتریوم دنیای جدیدی از بازی را ایجاد کند. توکن سند در پلتفرم سند باکس توانسته امکانات متعددی را در اختیار کاربران قرار دهد تا آن‌ها بتوانند یک تجربه خاص داشته باشند.

  • استفاده از NFT

توکن‌های NFT ترندهای جدید در دنیای ارز دیجیتال و بلاک چین می‌باشند. سند باکس توانسته تا به این توکن‌ها یک کاربرد با ارزش ایجاد کند. با استفاده از  قابلیت‌های NFT افراد می‌توانند مالک زمین‌ها و دارایی‌های خود در دنیای متاورس باشند و از این طریق کسب درآمد کنند.

نحوه عملکرد سندباکس و دسنترالند

عملکرد مانا و سندباکس مشابه یکدیگر است. متاورس سند باکس و مانا این قابلیت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند در دنیای متاورس زمین خریداری کنند و برنامه‌هایی را برای خود ایجاد کرده و در نهایت درآمد کسب کنند.

بنابراین برای کسب درامد در دنیای متاورس کاربر باید ابتدا زمین خریداری کند. همچنین برای فروش دارایی‌ها در دنیای متاورس پلتفرم‌هایی طراحی شده است که به شما این امکان را می‌دهد هر زمان که خواستید دارایی‌های خود را بفروشید.

از جمله شباهت‌های مهم بین رمز ارز مانا و سندباکس این است که هر دو این رمز ارزها بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده‌اند. پس می‌توان نتیجه گرفت در این صورت زمین مورد نظر شما به صورت NFT در بلاک چین اتریوم نمایش داده می‌شود و در آن جا ذخیره شده است.

این دور رمز ارز تفاوت‌هایی نیز باهم دارند. برای مثال مانا 90601 هزار زمین دارد که دارای قطعات مختلف از جمله املاک، ناحیه و میدان‌ها تقسیم شده است. این در حالی است که سندباکس 166464 قطعه زمین داشته که این زمین‌ها به املاک که مالک آن ها یک نفر و یا مناطق که مالک آن‌ها چند نفر است، تقسیم می‌شود.

از دیگر تفاوت‌ها به توکن‌های مانا و سندباکس می‌توان اشاره کرد. مانا دارای سه نوع توکن است که عبارت اند از:

  • ارز اصلی
  • پوشیدنی‌ها و مقالات (WEAR)
  • قطعه زمین مجازی (LAND)

درمقابل سندباکس دارای چهار توکن است که این توکن‌ها عبارت اند از:

  • واحد پول بومی ( ارز سند)
  • دارایی‌های درون بازی(ASSETS)
  • بازی سازهای ایجاد شده توسط کاربران (GAMES)
  • قطعه زمین مجازی (LAND)

اهداف دسنترالند و سندباکس در آینده چیست؟

در مورد سند باکس این گونه به نظر می‌رسد که این پلتفرم اهداف روشنی در نظر داشته و تیم توسعه سند باکس سعی دارند به زودی قابلیت نصب و راه اندازی بازی بر روی دستگاه تلفن همراه را ایجاد کنند. به علاوه این تیم سعی دارند تا این پلتفرم را روی پلتفرم‌های مختلف مانند Xbox و Playstation نیز اجرا کنند. همچنین این تیم قصد دارند تا انتهای سال 2023 قابلیتی را ایجاد نمایند تا طرفداران بتوانند به 5000 بازی روی پلتفرم دسترسی داشته باشند.

این در حالی است که توسعه دهندگان دسنترالند در تلاشند تا بتوانند سازندگان، برندهای معروف، افراد معروف را به این فضا سوق دهند و از این طریق به آن‌ها اجازه دهند تا در اپ‌ها تبلیغات انجام دهند.

جمع بندی

دو ارز دیجیتال مانا و سند باکس در دنیای امروز دو ارز پر طرفدار هستند و بسیار مورد معامله قرار می‌گیرند. هر کدام از این دو ارز دیجیتال ویژگی‌های خاص خود را دارند و با داشتن هر کدام از آن‌ها امکانات زیادی در اختیار خواهید داشت. نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد که این دو ارز در آینده چقدر رشد و پیشرفت دارند، اما با توجه به این که توسعه دهندگان این ارزها روزبه­روز در حال تلاش‌اند تا بتوانند امکاناتی فراهم کنند که این دور ارز رشد چشم گیری داشته باشند، می‌توان به آینده این دو ارز امیدوار بود.

بیشتر بخوانید:


ارز پولکادات Dot چیست؟ همه چیز درباره ارز Dot

بررسی کامل ارز دیجیتال کسپر (casper)

5/5 - (10 امتیاز)