برای مقایسه رمزارز فلو و هدرا ابتدا به ارائه توضیحاتی درباره فلو پرداخته و سپس به بررسی هدرا می‌پردازیم.

Flow چیست؟

Flow یک بلاک چین با کارایی بالا است که به‌طور خاص برای ایجاد NFTها، بازی‌های رمزنگاری بسیار بزرگ و اپلیکیشن‌ها است. برخلاف بلاک‌چین‌های همه‌منظوره مانند اتریوم، Flow به‌گونه‌ای ساخته شده است که به‌طور بالقوه برای میلیاردها نفری که با NFT‌ها تعامل دارند، مانند آیتم‌های درون بازی، مقیاس‌بندی کارآمد داشته باشد. Flow که توسط Dapper Labs، همان تیم پشت پرده NBA Top Shots و بازی بدنام بلاک چین  CryptoKitties ایجاد شده است‌، پروژه‌ای است که در مکان و زمان مناسب قرار دارد.

بازار NFT در حال رونق است و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بسیار محبوب مانند: TikTok و Twitter در حال ارائه ویژگی‌های NFT هستند. تیم‌ها در لیگ‌های بزرگ ورزشی، از NBA و NFL گرفته تا MotoGP و ورزش‌های الکترونیکی، ابتکارات NFT و مجموعه‌ای را برای طرفداران به نمایش گذاشته‌اند؛ بنابراین با توجه به اینکه NFTها در حال حاضر به وضعیت اصلی رسیده‌اند به نظر می‌رسد Flow موظف به موفقیت خواهد بود. این راهنما بلاک چین Flow را توضیح می‌دهد؛ این‌که چگونه کار می‌کند و چرا توکن FLOW ممکن است شایسته جایگاهی در مجموعه ارزهای شما باشد.

Flow Blockchain چیست؟

از زمان اختراع بیت کوین در سال 2009، بلاک چین‌ها شبکه‌های غیرمتمرکز هستند که برای همیشه نحوه سازماندهی سرمایه، داده‌ها و دارایی‌ها را تغییر داده‌اند. در حالی که شکل‌های اولیه و فعلی وب در مورد توزیع محتوا از فروشگاه‌های متمرکز بین کاربران بود، بلاک Web3 را راه‌اندازی کرده است.

Web3 یک تغییر پارادایم را آغاز می‌کند که در آن محتوای تولید ‌شده توسط کاربر از طریق پلتفرم‌های متعلق به کاربر بین سایر کاربران توزیع می‌شود؛ بنابراین به جای اینکه فیس‌بوک، یوتیوب و اینستاگرام مالک شبکه‌های توزیع محتوا باشند، کاربران خودشان صاحب ریل‌ها در شبکه‌های همتا‌به‌همتای بسیار کارآمد هستند.

در زمینه Web3، محتوا به ‌صورت آزادانه به ‌عنوان هر نوع داده قابل ‌انتقال تعریف می‌شود. اینکه این داده‌ها پول، آیتم‌های درون بازی، تصاویر نمایه یا اطلاعات زنجیره تامین باشد، برای شبکه متعلق به کاربر خنثی تفاوتی ندارد. حال باید بدانیم این ‌همه گفتگو درباره Web3 چه ربطی به بلاک چین Flow دارد؟ Flow یک بلاک چین است که به ‌طور خاص برای دارایی‌ها و برنامه‌های Web3 مانند: NFTها، بازی‌های رمزنگاری و DAO ساخته شده است. به‌طور خلاصه، فلو معتقد است که بلاک چین‌ها ستون فقرات اقتصاد دیجیتال هستند و مجموعه ابزاری را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا آن را بسازند.

اتریوم، سولانا، پولکادوت و دیگر بلاک چین‌های محبوب با توضیحات مشابهی مطابقت دارند. در واقع بیشتر صحنه روبه‌رشد NFT بر روی اتریوم ساخته شده است؛ اما موارد زیر بلاک چین Flow را از اتریوم متمایز می‌کند:

  • سریع، اثبات اجماع مبتنی بر سهام بدون خرد‌ کردن.
  • نهایی‌ شدن تقریباً فوری بدون به‌ خطر ‌انداختن تمرکززدایی.
  • بسیار مقیاس‌پذیر برای بازی‌های عظیم و در‌عین‌حال ارزان برای استفاده.
  • قراردادهای هوشمند قابل ‌ارتقا که با کد Cadence قوی نوشته شده‌اند.
  • از حساب‌های هوشمند قابل بازیابی به جای کلیدها و دانه‌ها استفاده می‌کند.

تاریخچه بلاک چین Flow به‌طور تصادفی از اتریوم شروع می‌شود. در سال 2017 Dapper Labs، CryptoKitties را ایجاد کرد، اولین بازی بلاک چین که به‌طور گسترده پذیرفته شده است.

CryptoKitties در جمع‌آوری و پرورش گربه‌های دیجیتال متمرکز است. در زمان انتشار آن در اتریوم، CryptoKitties آنقدر محبوب شد که اساساً شبکه اتریوم را از کار انداخت. به دلیل حجم زیاد فعالیت‌های مربوط به CryptoKitties، تراکنش‌های اتریوم تقریباً متوقف شد و رفع آن روزها با هزینه‌های گزاف گاز طول کشید. این خرابی باعث شد تا توسعه‌دهندگان Dapper Labs، رویای بلاک چین ایده‌آل خود را برای بازی‌های رمزنگاری و کلکسیونی بسازند. Dapper Labs بلاک چین Flow را طی یک فروش عمومی 18 میلیون دلاری در CoinList معرفی کرد. از آن زمان اکوسیستم بلاک چین Flow رشد کرده و شامل شراکت‌های NBA Top Shot، UFC، NFL، Samsung، Google، MotoGP و Ubisoft می‌شود.

نحوه عملکرد بلاک چین Flow

نحوه عملکرد بلاک چین Flow

Flow برای سرعت‌ بخشیدن، مقیاس‌بندی و سازگاری با توسعه‌دهندگان ساخته شده است. سازگاری با توسعه‌دهنگان به دلیل هدف Flow برای تبدیل ‌شدن به پلتفرم پیش‌فرض برای سازندگان NFT، برنامه‌های بازی و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) ضروری است.

فلو به نفع معماری چند گره ای از Sharding می گذرد

ممکن است انتظار داشته باشید که Flow برای دستیابی به مقیاس‌بندی سریع با تأخیر کم (مانند پروژه‌های دیگر) از تمرکززدایی صرف‌نظر کند؛ اما فلو پیش رفته و راهی برای مقیاس‌بندی بدون خرد ‌شدن ابداع نموده است. شاردینگ پردازش موازی بیت‌های داده‌های بلاک چین در مقابل کل پایگاه داده است.

از آن به‌ عنوان راه ‌حل عالی برای مقیاس‌بندی بلاک چین یاد می‌شود؛ زیرا بار کاری گره‌ها را به ‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد و در نتیجه توان عملیاتی تراکنش را برای شبکه‌های غیرمتمرکز بهبود می‌بخشد. با این حال توسعه‌دهندگان Flow بر این باورند که بلاک چین‌های خرد ‌شده برای ایجاد محیط‌های قابل ترکیب برای قراردادهای هوشمند مناسب نیستند.

قابلیت ترکیب برای قراردادهای هوشمند اساساً به این معنی است که قراردادها به ‌خوبی با هم اجرا می‌شوند و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به‌ سرعت بر روی کار یکدیگر بسازند. به همین دلیل است که Flow در عوض از معماری چند‌گره‌ای استفاده کرده است که به‌ طور کلی از اشتراک‌گذاری صرف‌نظر می‌کند. به ‌جای اینکه هر گره‌ای را ملزم کند چندین کار را انجام دهد؛ یعنی جمع‌آوری، اجماع، اجرا و تأیید، وظایف را تجزیه می‌کند تا گره‌ها فقط در یکی از آن‌ها تخصص داشته باشند. با جدا‌ کردن وظایف مورد نیاز گره‌ها هر گره می‌تواند به ‌سرعت کار خود را تجزیه کند و کارایی بیشتری را در سراسر فرآیند اعتبار‌سنجی تراکنش ممکن می‌سازد. نتیجه چیزی است که Flow آن را ACID می‌نامد؛ تراکنش‌های اتمی، سازگار، ایزوله و بادوام که حجم کار را خطلوله می‌کنند.

اول قراردادن توسعه‌دهندگان

با توجه به تجربه متفاوتی که Dapper Labs در حال توسعه CryptoKitties در اتریوم داشت، آن‌ها به ‌طور قطع Flow را با توسعه‌دهندگان در جلو و مرکز طراحی کرده‌اند. در عمل این بدان معنی است که کارها را تا حد امکان برای توسعه‌دهندگان جدید آسان کنید، یا توسعه‌دهندگان باتجربه آزمایش‌های واضحی را ایجاد کنند.

اولین جزء در تمرکز Flow بر توسعه‌دهندگان، زبان برنامه‌نویسی Cadence است. تیم Flow که برای برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند طراحی شده است، Cadence را “اولین زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند مبتنی بر منابع ارگونومیک” می‌نامد. با الهام از زبان Diem’s ​​Move ، Cadence آسان برای خواندن با یادگیری ساده است و به توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند کمک می‌کند بهره‌ور بمانند. رابط کاربری گرافیکی Flow Playground یک محیط درون مرورگر را برای آزمایش Cadence ارائه می‌دهد تا انتقال به Cadence بسیار روان باشد. نکته جالب دیگر دور‌ شدن از استانداردهای توکن پیچیده ERC-20/ERC-721 اتریوم است. Flow جایگزین استانداردهایی می‌شود که توکن‌های قابل جابجایی (FT) و غیرقابل تعویض (NFT) دارند.

قراردادهای هوشمندی که می توانید آنها را ارتقا دهید

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بلاک چین، تغییر‌ناپذیری قرارداد هوشمند است. این موضوع به این اشاره دارد که چگونه هنگامی که یک قرارداد هوشمند در بلاک چین مستقر می‌شود، نمی‌توان آن را تغییر داد و به ‌سادگی طبق برنامه‌ریزی اجرا می‌گردد؛ مانند یک دستگاه فروش میان‌وعده که فقط تنقلات می‌فرستد.

اما چه اتفاقی می‌افتد زمانی که یک قرارداد هوشمند باگ باشد؟ اگر بخواهید قرارداد هوشمند خود را برای جلوگیری از ضررهای احتمالی تغییر دهید، چه؟ در اتریوم، باید راه‌ حلی را انجام دهید که ممکن است چند هفته طول بکشد تا اجرا شود. برای دورزدن پیچیدگی رفع قراردادهای هوشمند، قراردادهای هوشمند Flow را می‌توان در حالت بتا به شبکه اصلی اضافه نمود.

این کار به توسعه‌دهندگان زمان می‌دهد تا قرارداد هوشمند را رعایت کنند و مطمئن شوند که همه ‌چیز بدون فشار 100٪ درست در بار اول کار می‌کند. هنگامی‌که توسعه‌دهندگان از صحت قرارداد هوشمند مطمئن شدند می‌توانند کنترل خود را رها کنند؛ بنابراین قرارداد هوشمند قابل ‌ارتقا را به نسخه نهایی تغییرناپذیر تبدیل می‌کنند.

بررسی ارز Hedera

هدرا (HBAR) یک ارز رمزنگاری‌ شده است که بر روی یک بلاک چین معروف به هشگراف اجرا می‌شود. Hedera Hashgraph ارزهای دیجیتال، قراردادهای هوشمند و برنامه‌های توزیع ‌شده (DApps) را فعال می‌کند. Hedera تحت مالکیت و پشتیبانی برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان است و از نسخه متفاوتی از الگوریتم اجماع اثبات سهام برای ارائه زمان تراکنش سریع‌تر، کارمزد کمتر و مصرف انرژی کمتر در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. اگر به هدرا علاقمند هستید، همچنین برای درک بهتر نحوه عملکرد هدرا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، با ما همراه باشید.

هدرا چیست؟

هدرا یک ارز رمزنگاری‌ شده در هدرا هشگراف، نوع منحصر‌به‌فرد بلاک چین است. Hedera Hashgraph به ارزهای رمزنگاری ‌شده، قراردادهای هوشمند و DApp ها قدرت می‌دهد. هدرا هشگراف توسط نسخه دیگری از پروتکل اجماع اثبات سهام پشتیبانی می‌شود و اعتبار‌سنجی تراکنش‌ها با ارز HBAR تشویق می‌شوند. Hedera تحت مالکیت و اداره شرکت‌های بزرگی مانند: گوگل، آی بی ام، بوئینگ، ال جی، تی موبایل، نومورا، دویچه تلکام و … است. آزمایشگاه‌های چین لینک نیز بخشی از شورای حاکم هدرا است.

ویژگی‌های خاص Hedera

ویژگی‌های خاص Hedera

Hedera متکی به یک پروتکل ارتباطی منحصر‌به‌فرد است که با بلاک چین‌های اثبات کار مانند بیت کوین متفاوت است. دفتر کل توزیع شده Hedera بر روی گروهی از گره‌ها اجرا می‌شود  که توسط شرکت‌های بزرگی مانند: گوگل و IBM با استفاده از الگوریتم «پروتکل شایعات» برای اطمینان از تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه اداره می‌شوند. به گفته Hedera، این شبکه می‌تواند بیش از 10000 تراکنش در ثانیه را با زمان تسویه و تایید سه تا پنج ثانیه انجام دهد. میانگین هزینه تراکنش در Hadera فقط 0.0001 دلار است که به کسری از انرژی مصرف‌ شده توسط شناخته‌ شده‌ترین بلاک چین‌ها نیاز دارد.

چگونه Hedera را ماین کنیم؟

اجماع پشت شبکه Hedera از گره‌های مختلف پرقدرت ناشی می‌شود که با پروتکل شایعات ارتباط برقرار می‌کنند و تاریخچه‌های تراکنش اخیر را از گره‌های محلی به شبکه برای زمان‌های تسویه نهایی بسیار سریع می‌برند. گره‌هایی که تراکنش‌ها را در هدرا هشگراف تایید می‌کنند، باید برای تبدیل‌ شدن به بخشی از شبکه دعوت شوند.

نحوه خرید هدرا

اگر فکر می‌کنید که ارز HBAR (هدرا) برای سبد ارزهای دیجیتال یا استراتژی شما مناسب است، این نکات را برای خرید و ذخیره ارز دیجیتال خود در نظر بگیرید:

کیف پول

برای ذخیره ارز HBAR، به یک کیف پول ارز دیجیتال سازگار نیاز دارید. کیف پول‌های نرم‌افزاری اصلی با سازگاری Hedera عبارتند از: Atomic Wallet، Coinomi، Exodus و غیره. برای کیف پول‌های سخت‌افزاری، بهترین گزینه امروز Ledger است؛ هرچند ممکن است در آینده کیف پول‌های دیگری نیز اضافه شوند. مانند هر ارز دیجیتال دیگر، ارسال HBAR فقط به یک آدرس کیف پول سازگار حیاتی است. اطلاعات کیف پول و کدهای پشتیبان خود را مخفی و ایمن نگه دارید؛ زیرا به هر کسی این قدرت را می‌دهد که قفل کیف شما را باز نموده و به دارایی‌های شما دسترسی پیدا کند.

زمان معاملات

به گفته هدرا میانگین تراکنش در سه تا پنج ثانیه با تایید نهایی انجام می‌شود.

هزینه‌ها

هزینه‌های شبکه Hedera با ارز HBAR پرداخت می‌شود. میانگین هزینه هر تراکنش زمانی که بر حسب دلار آمریکا اندازه‌گیری شود، به 0.0001 سنت می‌رسد.

راه های دیگر برای سرمایه گذاری در Hedera

چندین کیف پول دیجیتال از HBAR پشتیبانی نموده و فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کنند. کیف پول‌های نگهبانی با پشتیبانی هدرا شامل BitGo، Fireblocks و Kingdom Trust هستند. برای استفاده از BitGo و Fireblocks به یک مدیر سرمایه‌گذاری شخص ثالث نیاز دارید؛ اما Kingdom Trust ، IRA و سایر حساب‌های دارای مزیت مالیاتی را به کاربران جداگانه ارائه می‌دهد. پیشنهاد ما برای خرید ارز دیجیتال هدرا (Hedera) و همینطور ارز فلو (Flow)، صرافی بین‌المللی کوینکس است.

رشد آینده هدرا هشگراف (Hedera Hashgraph)

هدرا (Hedera) یک شبکه عمومی هیجان‌انگیز است که نوید حل محدودیت‌های بلاک چین‌های عمومی و دفتر کل توزیع‌شده را می‌دهد. در حال حاضر ده‌ها شرکت و پروتکل وجود دارد که از Hedera استفاده می‌کنند که بیش از 1.4 میلیون تراکنش در روز در شبکه اصلی ایجاد می‌کند و از این طریق از بلاک چین اتریوم پیشی می‌گیرد. این برنامه‌ها در بخش‌های مختلف صنعت، از جمله مدیریت زنجیره تامین، مراقبت‌های بهداشتی، پرداخت‌ها و موارد دیگر گسترده هستند.

پروژه‌های هیجان‌انگیز زیادی ساخته شده است و همیشه مشارکت‌های جدید اعلام می‌شود. Hedera امروز با گره‌های شبکه اصلی توسط اعضای شورای حاکمیتی Hedera مجاز است. همانطور که Hedera مسیر خود را به سمت تمرکززدایی کامل شبکه خود طی می‌کند، شبکه اصلی بدون مجوز می‌شود و هر کسی در نهایت گره‌ها را اجرا می‌کند.

سوالات متداول

هدرا هشگراف (Hedera Hashgraph) با چه نوع کاربران و سازمان‌هایی کار می‌کند؟

هدرا هشگراف با این دسته از کاربران و سازمان‌ها کار می‌کند: مشاغل متوسط، کسب و کارهای کوچک، شرکتی، آزاد، غیرانتفاعی و دولت

4.9/5 - (14 امتیاز)