چنانچه در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید نام بیشتر ارزهای دیجیتال را شنیده‌اید و یا بسیاری از آن‌ها را می‌شناسید. ارز پولکادات یکی از انواع رمز ارزها به شمار می‌آید که در حال حاضر توانسته است مشتریان بسیاری رابه سمت خود جذب نماید. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی این نوع ارز دیجیتال پرداخته و به شما بگوییم در دنیای کریپتو ارز دات چه جایگاهی دارد و آیا می‌توان آن را ارزی آینده دار به شمار آورد؟

پولکادات چیست؟

پولکادات Dot نسل بعدی بلاک چین به شمار می‌آید که قادر است شبکه‌های بلاک چین دیگر را به هم متصل نموده و آن را به صورت یکپارچه در آورد. این پلتفرم به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان از آن به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی وب 3 یاد کرد. پولکادات Polkadot از چند مزیت اساسی برخوردار است به طوری که سعی می‌کند تا در ساختار شبکه‌های بلاک چینی تحولات خوبی را به وجود آورد. در واقع اتصال اوراکل‌ها، زنجیره‌های عمومی و خصوصی، برنامه‌های غیرمتمرکز و همچنین ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر، بخشی از اهدافی است که پولکادات در نظر دارد.

همچنین ارز دات می‌تواند راه حلی برای رفع مشکلات بلاک چین‌ها باشد. همان طور که می‌دانید بلاک چین‌ها نمی‌توانند با بلاک چین‌های دیگر ارتباط و اتصالی برقرار نمایند، اما پولکادات با برقراری چنین ارتباطی توانسته به انتقال ساده اطلاعات کمک کرده و توانایی ساخت برنامه و سرویس‌های قدرتمند را ایجاد نماید.

تاریخچه به وجود آمدن پولکادات

مدیر پروژه ارز دات، فردی به نام گوین وود Gavin wood است که در سال 2014 شبکه پولکادات را راه اندازی نمود. او در ابتدا یکی از بنیانگذاران اتریوم، به شمار می‌آمد که با ویتالیک بوترین (مدیرعامل اتریوم) توانستند به توسعه اتریوم بپردازند. از آن جا که گوین وود مخترع زبان برنامه نویسی Solidity و منتشر کننده یلو پیپر ماشین مجازی اتریوم می‌باشد؛ پس از آن توانست شبکه پولکادات را همراه با بنیاد Web3 تاسیس نماید.

در سال 2016 بود که گوین وود از پروژه اتریوم جدا شده و تمامی تمرکز خود را معطوف به شبکه پولکادات کرد. او در سال 2017 ارز دات را با همکاری رابرت هابرمایر و پیتر چاپان، وارد بازار ارزهای دیجیتال نمود. این ارز دیجیتال در دوره‌ای دچار بحران سختی شد که هکرها برای آن ایجاد کردند، اما در سال 2018 توانست آن را ارتقا داده و در مسیر پیشرفت قرار گیرد به طوری که در حال حاضر به عنوان یکی از رمز ارزهای معتبر شناخته می‌شود.

ساختار پولکادات

همان طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال برای آن که بتوانند بسیاری از مشکلات دنیای واقعی را برطرف نمایند بر روی شبکه بلاک چین ایجاد شده‌اند. پولکادات نیز یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای است و در واقع خودش یک بلاک چین است که می‌تواند بلاک چین‌های دیگری را به هم متصل کرده و مشکلات عمده‌ای که در آن‌ها وجود دارد را برطرف نماید.

از جمله این مشکلات می‌توان به مقیاس پذیریScalability  اشاره کرد. به بیان ساده، فناوری بلاک چین در حال حاضر به گونه‌ای است که نمی‌تواند پاسخگوی تمامی تراکنش‌ها باشد و آن‌ها را اجرا نماید. زیرا شبکه‌های بلاک چینی می‌توانند در هر ثانیه تعداد محدودی تراکنش را پردازش نمایند.

اما ارز پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای می‌باشد که به فناوری شاردینگSharding  مجهز شده است. به این وسیله می‌تواند به طور موازی تمامی تراکنش‌ها را پردازش کرده و تنگناهایی که در شبکه‌های دیگر وجود دارد را برطرف نماید.

این قدرت پردازش موازی سبب شده تا مقیاس پذیری بهبود یافته و شرایط مناسبی برای افزایش پذیرش بلاک چین به وجود آید.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم شبکه‌های بلاک چین دیگر، به دلیل عدم تعامل بین آن‌ها نمی‌توانند با هم ارتباطی برقرار نمایند. همین مشکل شبکه‌های بلاک چین را در انزوا فرو برده است.

ساختار ارز دیجیتال پولکادات چگونه است؟

برای آن که بتوانید درک درست و صحیحی از ساختار پولکادات داشته باشید باید در ابتدا با مفاهیم اساسی آن آشنا شوید.

ریلی چِین relay chain: زنجیره پایه پولکادات ریلی چینی است که می‌تواند تمام این زنجیره‌های جداگانه را به هم متصل نماید. به همین دلیل می‌توان مسائلی که بین این زنجیره‌ها به وجود می‌آید را به راحتی حل و فصل کرد.

پاراچینparachain  به معنی زنجیره‌های موازی است که در شبکه پولکادات وجود دارند. این ساختارها با موازی سازی به مقیاس پذیر شدن سیستم کمک می‌کند.

بریج چینbridge chain  می‌تواند کمک کند که بلاک چین‌های متفاوتی که از پروتکل‌های حاکمیت پولکادات استفاده نمی‌کنند، به هم متصل شوند.

ارز دیجیتال پولکادات چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

ارز دیجیتال پولکادات چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

همان طور که می‌دانید هر یک از ارزهای دیجیتال هدفی خاص را دنبال می‌کنند، هدف ارز پولکادات را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

حاکمیت

کسانی که در زمینه خرید و فروش کریپتو پولکادات فعالیت می‌کنند می‌توانند به خوبی بر روی این پروتکل کنترل کامل داشته باشند. امتیازاتی که به این پروتکل اختصاص داده شده سبب می‌شود دارندگان آن بتوانند در فرآیند تصمیم گیری مشارکت نمایند.

عملیات

کسانی که دارای توکن‌های دات هستند، مکانیسم اجماع شبکه پولکادات برای آن‌ها ساده می‌شود. هولدرهای ارز دیجیتال DOT، با حفظ یکپارچگی، اجماع و مشارکت فعال خود نیز می‌توانند حملات احتمالی را تضعیف کنند.

پرداخت

شبکه پولکادات، ارز دیجیتال پولکادات را به عنوان پاداش به دارندگان توکن در شبکه اهدا می‌کند.

ارز پولکادات چگونه کار می‌کند؟

پولکادات را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین رمز ارزهای موجود به شمار آورد. هر چه تحلیلگران و فعالان این حوزه بخواهند نحوه عملکرد و ساختار ارز پولکادات را به روشی ساده توضیح دهند، اما باز ناچارند برای تشریح عملکرد آن از زبان و اصطلاحات فنی استفاده نمایند.

ارز دات اکوسیستمی از بلاک چین‌ها به شمار می‌آید که بلاک چین اصلی آن ریلِی چین Relay Chain  نام دارد. تمامی بلاک چین‌هایی که به ریلی چین متصل هستند، به پاراچین معروف شده‌اند. در واقع  این پاراچین‌ها ممکن است توکن‌ها، مکانیسم‌های اجماع و حتی ساختارهای حکمرانی مختص خود را داشته باشند.

لازم است بدانید ریلی چین با استفاده از ساب استریتSubstrate  ساخته شده است. پاراچین‌هایی که به این شکل ساخته شده باشند، قابلیت اتصال به ریلی چین را دارند زیرا همان طور که می‌دانید هر بلاک چین «خارجی» مانند بیت کوین یا اتریوم برای اتصال به ریلی چین به یک پل نیاز دارد.

مزایای پولکادات چیست؟

ارز دات با اهداف و مزایایی که دارد، توانسته مانند پلی میان بلاک چین‌ها فعالیت کرده و انقلابی در این میان به وجود آورد. از جمله مزایای این نوع ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ارز دات می‌تواند از تعداد بسیار زیادی بلاک چین پشتیبانی نماید و کمک کند تا آن‌ها بتوانند به یکدیگر متصل شوند. بنابراین مقیاس پذیری بدون مرز را می‌توان یکی از این موارد به شمار آورد.

چنانچه در حوزه کریپتو و رمز ارزها فعالیت دارید، می‌دانید که بلاک چین‌های مختلف بر روی مکانیسم‌های مختلف اجماع کار می‌کنند. پلتفرم پولکادات توانسته است یک مکانیسم اجماع باز و سازگار را برای میزبانی از بلاک چین‌ها فراهم نماید. بنابراین برخورداری از مکانیسم اجماع سازگار یکی از مزایای ارز دات به شمار می‌آید.

چارچوبی که برای این نوع رمز ارز در نظر گرفته شده است انتقال ارزش بین بلاک چین‌های مختلف را پشتیبانی می‌کند؛ به همین دلیل اهمیت بالایی در همکاری بین زنجیره‌ای و ادغام بلاک چین‌ها با یکدیگر دارد.

پیشتر هم اشاره کردیم که پولکادات یک مکانیسم حاکمیتی تعریف شده دارد که می‌تواند یک مشکل اساسی که دیگر بلاک چین‌ها با آن روبرو هستند را از بین ببرد.

ارز پولکادات می‌تواند بدون نیاز به ایجاد فورک‌های سخت و پیچیده برای اجرای تغییرات، از نسخه‌های پیشرفته پشتیبانی نماید.

با استفاده از یک رویکرد واحد می‌توان امنیت بلاک چین‌های مرتبط و متصل به پولکادات را تامین کرد. بسیاری از بلاک چین‌های کوچکی که از پروتکل‌های امنیتی بی‌بهره هستند به این وسیله می‌توانند امنیت خود را فراهم نمایند.

پولکادات ادعا می‌کند که در مقایسه با اتریوم کارمزد کمتری برای انجام تراکنش‌ها دریافت می‌کند؛ بنابراین کارمزد معاملات کم، یکی از ویژگی‌های این رمز ارز به شمار می‌آید.

آیا ارز دات معایبی هم دارد؟

یکی از مشکلات پولکادات این است که باید در یک فضای شلوغ از بلاک چین‌هایی با قراردادهای هوشمند اثبات سهام مانند تزوس Tezos، کازماس Cosmos، کاردانو Cardano، نییِر NEAR، سولاناSolana  و به زودی اتریوم ۲ که اثرات آن شروع به نمایش کرده‌اند، رقابت نماید.

تاکنون چند مرتبه کیف پول‌های تیم پولکادات توسط هکرها هک شده است. باگ‌های ابتدایی سبب شد برای اولین بار در سال 2017 هکرهایی با عنوان کلاه سفید تقریباً ۳۳ میلیون دلار از موجودی کیف پول این شبکه را به سرقت برند.

توکن یا ارز دات Dot چیست؟

هنگامی که پولکادات فروش توکن دات خود را آغاز نمود، در سال اول یعنی در سال 2017 توانست حدود ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جمع نماید. این شرکت در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز دو فروش خصوصی انجام داد و توانست حدود ۱۰۰ میلیون دلار دیگر سرمایه جذب نماید. اما به دلیل وجود باگ در کیف پول پاریتی اتریوم تقریباً نیمی از توکن‌های اصلی عرضه اولیه مسدود شدند. این توکن‌های مسدود شده دیگر امکان بازیابی نداشتند اما این ضرر نتوانست بر کارکرد پولکادات تاثیری بگذارد.

از آگوست سال 2020 تاکنون سرمایه‌گذاران توانستند باقی مانده توکن‌های موجود را معامله نمایند. همین امر سبب شد تا ارز دات در بسیاری از صرافی‌ها لیست شده و معاملات زیادی روی آن انجام گردد، به این ترتیب ارزش بازار این کوین سر به فلک کشید؛ به طوری که اکنون این ارز دیجیتال به پنجمین رمز ارز برتر جهان تبدیل شده است.

کیف پول‌های پولکادات

با اینکه پولکادات نسبتا یک رمز ارز نوپا است اما باز با این حال کیف پول‌های متعددی برای ذخیره و نگهداری از ارز دات در نظر گرفته شده است.

در بین تمامی کیف پول‌های خارجی، کیف پول اکسکوینو یکی از بروزترین کیف پول‌ها به شمار می‌آید که دارای اپلیکیشنی برای گوشی‌های اندرویدی است. به این ترتیب شما می‌توانید در هر جایی که هستید تراکنش کرده و از موجودی ارزهای خود اطلاع و دسترسی داشته باشید. از دیگر کیف پول‌هایی که از ارز دات پشتیبانی می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

کیف پول پریتی سینگر Parity Signer

این کیف پول به صورت یک اپلیکیشن متن‌باز موبایلی طراحی شده است که برای هر دو سیستم‌‌ عامل‌ اندروید و iOS می‌توان از آن استفاده کرد. در این کیف پول ازQR  برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌شود به طوری که با استفاده از آن به چندین کلید خصوصی دسترسی خواهید داشت.

کیف پول پولکا Polka Wallet

این کیف پول از کیف پول‌های چند ارزی به شمار می‌آید که علاوه بر ارز دات از ارزهای بسیار دیگری نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین این کیف پول برای هر دو سیستم‌ عامل اندروید و iOS قابل استفاده می‌باشد.

کیف پول تراست Trust Wallet

بیشتر افرادی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند با کیف پول تراست ولت آشنایی دارند، زیرا این کیف پول یکی از شناخته شده‌ترین کیف پول‌ها برای نگهداری از ارز دیجیتال به شمار می‌آید. زیرا از ارزهای متنوعی پشتیبانی می‌کند و می‌توان از آن روی سیستم‌ عامل‌های اندروید و iOS استفاده کرد.

استخراج ارز دیجیتال دات به چه روشی انجام می‌شود؟

پولکادات به شیوه ماینینگ کردن استخراج نمی‌شود و با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که به این شیوه استخراج می‌شوند تفاوت دارد.

واحدهای ارز دیجیتال دات به روش منحصربفردی توزیع می‌شوند، زیرا الگوریتم اجماع شبکه پولکادات بر پایه پروتکل اثبات سهام است. این جمله به آن معنی است که ارز دیجیتال دات فقط از طریق خرید آن در صرافی‌ها امکان‌پذیر است و به هیچ عنوان قابل استخراج نیست.

خرید ارز دیجیتال پولکادات چگونه انجام می‌شود؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم به دست آوردن این ارز به روش ماینینگ کردن نبوده و لازم است با مراجعه به صرافی‌ کوینکس آن را خریداری نمود.

آیا پولکادات ارزی آینده دار است؟

آیا پولکادات ارزی آینده دار است؟

اگر با هدف پولکادات آشنا شده باشید متوجه خواهید شد که این ارز می‌تواند یک ارز آینده دار و تاثیرگذار باشد، به آن جهت که بسیار جاه‌طلبانه در پی این است که در ساختار شبکه جهانی تغییراتی به وجود آورد. بر همین اساس بسیاری از کارشناسان حوزه ارز دیجیتال و کریپتو آن را به‌ عنوان یک راه‌حل انقلابی می‌شناسند که قرار است صنعت بلاک‌چین را به طور کامل دگرگون نماید.

همان طور که می‌دانید بنیاد وب ۳ بنیانگذار پروژه پولکادات است و از آن پشتیبانی می‌کند. بنابراین با توجه به نوآوری‌ها و پیشرفت‌هایی که در شبکه‌های پولکادات دیده شده است، کارشناسان این حوزه آن را رمز ارزی آینده‌دار می‌دانند؛ هر چند که با توجه به نوسانات زیادی که در بازار رمز ارزها دیده شده است نمی‌توان به‌طور دقیق هم آینده این ارز را پیش‌بینی کرد. به طور کل آینده تمامی ارزهای دیجیتال به بازار کریپتو بستگی دارد که البته ارز پولکادات نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

این نکته نیز لازم به ذکر است که اگر بازار کریپتو همچنان به رشد خود ادامه دهد، قیمت توکن پولکادات نیز به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت.

با خواندن این مقاله متوجه شده‌اید که می‌توان پولکادات را کامل‌ترین، هوشمندانه‌ترین و خلاقانه‌ترین بلاک چین موجود در میان هزاران پروژه بلاک چین دانست؛ اما هنوز هم کارشناسان معتقدند که چنین اظهار نظری برای ارز دات هنوز زود است.

در این مقاله، تلاش کردیم با معرفی شبکه ارز پولکادات به بررسی کاربردهای آن بپردازیم اما برای آن که به طور دقیق بگوییم این ارز دارای آینده روشنی است یا خیر مستلزم گذشت زمان و مطالعه و بررسی‌های بیشتر و همچنین شناخت رقبا است.

از سوی دیگر اتریوم را می‌توان رقیب سرسختی برای ارز دیجیتال دات به شمار آورد؛ اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که بنیان‌گذار اصلی پولکادات، یکی از توسعه دهندگان ارشد پلتفرم اتریوم بوده که با مشاهده ضعف‌ها و چالش‌های بلاک چین اتریوم، تصمیم به خروج از این پروژه و ایجاد شبکه ارز پولکادات را گرفته است.

در انتها لازم به ذکر است که فناوری‌های غیرمتمرکز در دنیای امروزی سرعت رشد بسیار بالایی دارد. بنابراین پروژه‌هایی که بتوانند بیشترین سازگاری را با فناوری‌های جدید داشته باشند، سهم بیشتری از اینترنت غیرمتمرکز را به خود اختصاص خواهند داد.

شبکه پولکادات نشان داده که با پیشرفت‌های فناوری سازگاری بالایی دارد. اما این‌که در سال‌های آینده چه سهمی از بازار ارزهای دیجیتال را بتواند به خود اختصاص دهد پرسشی است که باید برای رسیدن به پاسخ آن کمی صبر کرد.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم تا جایی که ممکن است شما را با ارز دیجیتال پولکادات آشنا کرده و ویژگی‌های آن را با شما در میان بگذاریم. این ارز یکی از بهترین ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید که هدف آن از بین بردن مشکلاتی است که دیگر بلاک چین‌ها با آن روبرو هستند.

مضاف بر اینکه ارز پولکادات می‌تواند بدون نیاز به ایجاد فورک‌های سخت و پیچیده برای اجرای تغییرات، از نسخه‌های پیشرفته پشتیبانی نماید.

با استفاده از این رویکرد واحد، می‌توان امنیت بلاک چین‌های مرتبط و متصل به پولکادات را تامین کرد. بنابراین بلاک چین‌های کوچکی که از پروتکل‌های امنیتی بی‌بهره هستند به این وسیله می‌توانند امنیت خود را فراهم نمایند.

بیشتر بخوانید:


ارز دیجیتال یونی سواپ چیست؟ + پیش بینی، آینده و صرافی

بررسی کامل ارز دیجیتال کسپر (casper)

5/5 - (11 امتیاز)