بسیاری از پروژه‌ها و رمزارزهای شبکه بلاک‌چین، ایده و کاربردهای مشابه دارند. اما تنها تعدادی کمی از آنها توانسته با داشتن یک‌سری قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد خود را از بقیه جدا کنند و جایگاه مهمی را در دنیای ارزهای دیجیتال به خود اختصاص دهند. ارز دیجیتال زی‌کش یکی از رمزارزهایی است که با این طرز تفکر قابلیت‌های خود را ارتقاء داده و به‌عنوان یکی از بهترین رمزارزهای موجود در بازار بین‌المللی ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. در واقع رمزارز زی‌کش با محوریت حریم خصوص پا به دنیای رمزارزها گذاشته و یک ارز رمزنگاری شده متن باز محسوب می‌شود.

با یک نگاه مختصر به شبکه بلاک‌چین خواهید دید که حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران از ارکان اصلی این بازار بین‌المللی است و بدون شک با کم‌رنگ شدن این موضوع شاهد کاهش تعداد کاربران خواهیم بود. ارز Zcash بر پایه الگوریتم‌های بیت کوین بنا شده، اما با شناسایی و رفع مشکلات شبکه بیت کوین توانسته امنیت آن را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. بدین‌صورت که پردازش اطلاعات و نحوه عملکرد کاربران به صورت نیمه‌شفاف نمایش داده می‌شود. اما در صورت تمایل کاربران، داده های معاملاتی آن به‌صورت کامل فاش می‌شود.

ارز دیجیتال زی‌کش چیست؟

Zcash یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز با واحد اختصاری ZEC است، که یک نسخه ارتقاء یافته از بیت کوین به شمار می‌رود. زیرا از نظر ماهیت و نحوه عملکرد شباهت زیادی با بیت کوین دارد. به‌طور مثال تعداد واحدهای ارز دیجیتال Zcash نیز مانند بیت کوین به 21 میلیون واحد محدود شده است. به‌عبارت دیگر با استفاده از کدهای بیت کوین، ارز زی‌کش به وجود آمده است. البته باید گفت که ارز دیجیتال زی‌کش شبکه بلاک‌چین خاص خود را دارد و با استفاده از ماینیتگ‌های مخصوص فرآیند استخراج ارز زی‌کش انجام می‌شود. آنچه که زی‌کش را از بیت کوین متمایز ساخته و سبب برتری Zcash شده، تنها امکان انجام تراکنش‌های خصوص است.

با توجه به اینکه تراکنش بیت کوین بسیار شفاف است؛ به‌طبع امکان دسترسی به اطلاعات کاربران و فاش کردن آنها افزایش می‌یابد. اما رمزارز زی‌کش با ایجاد که حریم خصوصی یکپارچه بستر مناسبی برای انجام تراکنش‌های گوناگون فراهم ساخته است. این ویژگی منحصر‌به‌فرد سبب شده تا بسیار از کاربران ارز بیت کوین به سمت ارز دیجیتال زی‌کش روی بیاورند و با استفاده از آن وارد دنیای گسترده ارزهای دیجیتال شوند. شاید برای افراد تازه وارد و مبتدیان بازار رمزارزها این ویژگی چندان حائز اهمیت نباشد. اما با انجام تراکنش‌های مختلف و افزایش رتبه در این بازار جهانی، خواهید فهمید که حفظ حریم خصوص از اصول مهم بقاء و ماندگاری در دنیای رمزارزها است.

طرز کار ارز Zcash

همان‌طور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم زی‌کش نسخه بهبود یافته بیت کوین است و در اصل از نظر ماهیت و کارایی مثل هم هستند. بدین‌صورت که ارز دیجیتال زی‌کش با استفاده از شبکه بلاک‌چین مخصوص خود، تراکنش‌های افراد را انجام می‌دهد و سود حاصل از انجام هر تراکنش را به حساب کاربران واریز می‌نماید. اما با این تفاوت که امکان افشای اطلاعات کاربران تقریباً به صفر رسیده است. زیرا تمامی داده‌های معاملات کاربران به صورت نیمه‌شفاف نمایش داده می‌شود و این امر موجب حفظ حریم خصوصی سرمایه‌گذاران رمزارز زی‌کش شده است.

شایان ذکر است که روند انجام تراکنش‌های زی‌کش با استفاده از ماینرها انجام می‌شود. بدین ترتیب که هر تراکنش توسط اعضای شبکه تأیید شده و پس از آن توسط ماینرها در شبکه بلاک‌چین Zcash قرار می‌گیرد. سپس به ازای هر دو و نیم دقیقه (150 ثانیه) پاداشی به اندازه 5/12 واحد زی‌کش (ZEC) به کاربران تعلق می‌گیرد.  به شما پیشنهاد می‌کنیم فرصت را از دست ندهید و همین الان به‌واسطه یکی از صرافی‌های بین‌المللی مانند کوینکس فرآیند ثبت‌نام را انجام دهید و به جمع کاربران ارز Zcash بپیوندید.

طرز کار ارز Zcash

انواع تراکنش‌های شبکه بلاک‌چین ارز زی‌کش

به‌منظور شفاف‌سازی و سهولت دسترسی کاربران به پنل کاربری و انجام معاملات، تراکنش‌های موجود را به چهار دسته تقسیم‌بندی کرده‌اند. که به اختصار عبارتند از:

1- تراکنش‌های عمومی؛ این نوع از تراکنش معمولاً زمانی انجام می‌شود که دو آدرس T با هم جمع شوند. در این حالت گفته می‌شود که معاملات به صورت T به T انجام شده است و دسترسی به موجودی و مبلغ جابجا شده برای تمامی کاربران آزاد (شفاف) است. در واقع این روش انجام معاملات ارز دیجیتال زی‌کش کاملاً شبیه به بیت کوین است. (تراکنش‌های بیت کوین فقط به صورت عمومی انجام می‌شود.)

2- تراکنش‌های محافظت شده؛ این تراکنش نیز بین یک آدرس T و یک آدرس Z انجام می‌شود. از این‌رو به آن تراکنش T به Z می‌گویند و برخلاف مدل قبل اطلاعات کاربران، موجودی و مبلغ تراکنش‌ها محافظت می‌شود و تنها در آدرس گیرنده قابلیت مشاهده دارد. خاطر نشان می‌شود که اطلاعات اولیه در آدرس فرستنده توسط همه کاربران مشاهده می‌شود و پس از تأیید نهایی، تنها گیرنده به داده‌های موجود (موجودی و مبلغ جابجا شده) دسترسی خواهد داشت.

3- تراکنش‌های غیرمحافظت شده؛ در این روش تراکنش‌ها بین دو آدرس Z با T انجام می‌شوند. بدین‌صورت که تمامی داده‌های تراکنش ارز دیجیتال زی‌کش از قبیل موجودی و مبالغ جابجاه شده در آدرس اولیه (Z) به‌صورت محرمانه است، اما در آدرس دوم (T) داده‌ها به‌صورت عمومی قابلیت مشاهده دارند.

4- تراکنش‌های خصوصی؛ به‌طور کلی تمامی تراکنش‌های خصوص بین دو آدرس Z انجام می‌شوند. بدین‌صورت که تمامی داده‌های تراکنش‌ها در آدرس اول و دوم به‌صورت محرمانه است. به زبان ساده‌تر در تراکنش خصوصی امکان دسترسی به اطلاعات تنها برای آدرس فرستند و گیرنده مجاز است. این روش انجام معامله از امنیت بالایی برخوردار است و اکثر کاربران تمایل دارند تا با این روش معاملات خود را انجام بدهند.

مزایای ارز دیجیتال زی‌کش

عملکرد منحصر‌به‌فرد ارز دیجیتال زی‌کش و کارایی به‌خصوص آن سبب شده تا مزایای متعددی را برای کاربران این ارز دیجیتال به‌همراه داشته باشد. بعضی از مهمترین این مزایا به قرار زیر است:

  • قیمت پایین کارمزد تراکنش‌ها؛ شرکت زی‌کش به‌ازای هر تراکنش مبلغ 0001/0 ZEC از کاربران دریافت می‌کند. این میزان کارمزد در مقایسه با سود دریافتی معامله‌گران بسیار اندک است و یک مزیت نسبت به سایر رمزارزها محسوب می‌شود.
  • حفظ اطلاعات تراکنش‌های کاربران
  • امکان فاش نمودن داده‌ها در صورت نیاز و تمایل کاربران
  • تعیین مدت زمان مشخص برای انجام معاملات (انقضای معامله)
  • انجام معاملات به‌صورت چند امضایی

 

آینده ارز دیجیتال زی کش

ارز دیجیتال زی‌کش مانند سایر رمزارزها بر پایه شبکه بلاک‌چین متن باز طراحی و ساخته شده است. اما اصلی‌ترین تفاوت ارز زی کش با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال امکان انجام معاملات به‌صورت ناشناس است. بدین نحو که تراکنش‌ها به‌طور حفاظت شده و خصوصی انجام می‌شود و امکان دسترسی به داده‌ها تنها توسط آدرس گیرنده و فرستنده امکان‌پذیر است. اما با توجه به اینکه انسان در ایجاد شبکه و پروتکل‌های رمزارز دخالت دارد، امکان بروز برخی مشکلات وجود دارد و نمی‌توان ارز دیجیتال Zcash را بدون عیب و نقص دانست اما با اینحال به خاطر ناشناس بودن و ردیابی نشدن معاملات، طرفداران زیادی داشته و آینده خوبی دارد و شما می توانید با ثبت نام در کوینکس به راحتی این ارز را از صرافی کوینکس خریداری کنید.

بیشتر بخوانید:


بایننس کوین (BNB) چیست؟ هر آنچه درباره bnb باید بدانید!

ارز هلیوم Hnt، کاربردها، آینده و کسب درآمد از شبکه ارز Helium

5/5 - (30 امتیاز)