با ظهور ارز دیجیتال تحولات عظیمی در سیستم مالی بسیاری از کشورها به وجود آمد. حجم انبوهی از فیات که به سمت پول الکترونیک کشانده شد، نشانگر مقبولیت این ارزها در کل جهان بود. هم اکنون نیز افراد زیادی از این طریق به کسب درآمد مشغول هستند و رفته رفته به تعداد این افراد افزوده می‌شود. شاید شما نیز به فکر سرمایه گذاری در این رمز ارزها هستید. اگر آموزش‌های مقدماتی و پیشرفته را پشت سر گذاشته‌اید با بررسی ارزهای مختلف می‌توانید به موفقیت‌های خاصی برسید. در این مطلب شما با ارز آیوتکس (IOTX) آشنا می‌شوید که این ارز را از صرافی کوینکس می توانید خریداری کنید.

ارز آیوتکس (IOTX) چیست؟

بلاک چین IoTeX یک نوع سیستم با قابلیت مقیاس پذیری است که بر مبنای قائل شدن و حفظ حریم شخصی برای اینترنت اشیا در حال فعالیت می­باشد. در واقع ارز آیوتکس (IOTX) یک نوع توکن ابزاری است که بلاک چین آیوتکس را پشتیبانی و تقویت می­نماید. در این بلاک چین این قابلیت قرار داده شده است تا بتوان دستگاه‌هایی که از اینترنت استفاده می­کنند، نظیر سنسورها یا دوربین­ها را با بهره‌گیری از برنامه­های غیرمتمرکز به یکدیگر وصل نمود.

علاوه بر این­ها از ارز آیوتکس (IOTX) می­توان جهت پرداخت کردن تراکنش­ها، اداره کردن بلاک چین خود، شرکت کردن در این پلتفرم و به ثبت رساندن دستگاه­های تازه نیز استفاده نمود. هدف از ایجاد پلتفرم این بلاک چین این بوده است که بتوان به دنیای فیزیکی اشیا متصل شد. در این پلتفرم از مکانیسمی به نام Roll-DPoS استفاده می­شود که باعث شده است این ارز دیجیتال مقیاس‌پذیر شده و سرعت کارکرد آن نیز افزایش یابد. در حقیقت می­توان گفت این بلاک چین یک پروژه با متن باز است که غیرمتمرکز بوده و در این شبکه، کاربرها، مشاغل و توسعه‌دهنده­ها به شکل مشترک آن را کنترل می‌کنند.

مروری بر بلاک چین آیوتکس

این روزها دستگاه­هایی که از اینترنت اشیا استفاده می­کنند، نسبت به گذشته رشد قابل ملاحظه­ای داشته­ اند. تمامی این دستگاه­ها به اینترنت متصل بوده و از این رو می­بایست از راه‌حل­های ایمن و اتوماسیون در زمان حقیقی جهت کنترل آن­ها استفاده نمود. بلاک چین IoTeX برای اینکه بتواند مشکلات و مسائل مربوط به فناوری به کار رفته در IoT را حل کند، با بلاک چین حریم خصوصی به مشارکت پرداخته است. این مشارکت به منظور بهره‌گیری از مکانیسم اجماع سریع بر اساس اثبات سهام و به‌کارگیری Side Chain بوده تا مقیاس پذیری را به وجود آورده و آن را انعطاف ببخشد.

توسعه‌دهندگان این برنامه به دنبال این هستند که راه حلی را ایجاد کنند که به کمک آن بتوان مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری و حتی فراتر از آن را نیز حل نمود. در این پلتفرم یک بلاک چین ریشه­ای وجود دارد که وظیفه امنیت و مدیریت شبکه را بر عهده داشته و در کنار آن ساید چین­هایی وجود دارند که کارکردهای به‌خصوصی را بر عهده دارند.

مروری بر بلاک چین آیوتکس

ویژگی­های بلاک چین IoTeX

در این بلاک چین برای این که بتوان هوش مصنوعی را در زمینه حفاظت از حریم شخصی استفاده کرد و به توسعه بلاک چین پرداخت، از نوآوری­هایی در فناوری­های مختلف استفاده شده است. مکانیسم DPoS یا اثبات سهام تفویض شده نوعی مکانیسم اجماع کاربردی و منعطف محسوب می­شود که از آن در برنامه­های غیرمتمرکز استفاده می­شود. بخش زیادی از داده­های به ثبت رسیده، دستگاه­های اینترنت اشیا را مدیریت می­کنند، به همین دلیل هم لازم است تا این مکانیسم به سازگاری لازم جهت اداره این حجم از داده­ها دست پیدا کند.

در همین راستا، این بلاک چین از یک مکانیسم اجماع تازه به نام Roll-DPoS بهره می­برد که یک نوع الگوریتم تصادفی و تفویض شده جهت اثبات کردن سهام است. جالب است بدانید که کلیه مزیت­های DPoS را در این مکانیسم نیز می­توان یافت. این مکانیسم جدید برای این که بتواند فرایند اجماع را بهبود دهد، از تکنیک­های رمز نهادن به شیوه جدید استفاده می­کند و با ترکیب آن­ها، این تکنیک­های نهایی را بر روی DPoS اجرا می­کند. از جمله این تکنیک‌ها می­توان به امضای آستانه BLS، تولید کلید توزیع شده و … اشاره نمود. همچنین در این مکانیسم از اجماع تحمل خطای عملی نیز استفاده شده است.

این مکانیسم به روز و تازه، نوع مقیاس‌پذیر مدل پرطرفدار DPoS در نظر گرفته می­شود که در آن از روش انتخاب تصادفی استفاده شده است. افرادی که تولیدکننده بلاک هستند با بهره‌گیری از این مکانیسم به طور تصادفی از استخر انتخاب شده که هر شخصی می­تواند شانس حاضر بودن در این استخر و کاندید شدن را دارا باشد، چراکه این استخرها به طور مدام در حال به‌روز رسانی است. در مکانیسم Roll-DPoS از مقیاس‌بندی اتوماتیک و زیرساخت­های بلاک چین پیشرفته پشتیبانی می­شود، بدون این که تمرکز زدایی یا سطح ایمنی و مقیاس پذیری را با خطر مواجه سازد.

کاربردهای ارز آیوتکس (IOTX)

ارز آیوتکس (IOTX) به عنوان رمز ارز بومی و توکنی با چندین کاربرد در پلتفرم آیوتکس محسوب می­شود. کارکردهای اصلی آن شامل به ثبت رساندن دستگاه­های هوشمند، سهامداری، نظارت بر پروتکل، پرداخت نمودن هزینه­های گس و سایر کاربردهای مفید می­باشد. در کل برای این که بتوان تراکنش­های چند وجهی را به انجام رسانده و به تعامل در شبکه پرداخت، می­بایست از ارز آیوتکس (IOTX) استفاده نمود.

همچنین برای کاربرانی که قصد دارند در برنامه­های غیرمتمرکز حضور داشته و به منبع­های پروژه آیوتکس دسترسی پیدا کنند یا افرادی که مالک ماشین­های هوشمند هستند، بهره­مندی از مقداری ارز آیوتکس (IOTX) ضروری است. ممکن است کاربرانی وجود داشته باشند که در شبکه اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و در آن شرکت داشته باشند و از این طریق امنیت شبکه را بهبود بخشیده باشند که در این صورت با ارز آیوتکس به آن­ها پاداش داده خواهد شد.

جمع بندی

با توجه به این که ارزهای دیجیتال جهانی هستند، هیچ محدودیتی در انتقال آنها به نقاط مختلف جهان وجود ندارد. این ویژگی‌ها باعث شد تا  در یک دهه گذشته محبوبیت و مقبولیت این ارزها بسیار زیاد شود. با تحقیق و بررسی درست می‌توان به موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه دست یافت. ما در این مطلب شما را با ارز آیوتکس (IOTX) آشنا کردیم تا در فرصت‌های به دست آمده در مورد سرمایه‌گذاری در این ارز اطلاعات جامعی داشته باشید.

5/5 - (297 امتیاز)